17° Parçalı bulutlu
  • EURO
  • DOLAR

BEKÇİLERE SİLAH KULLANMA YETKİSİ MECLİSTE KABUL EDİLDİ

Çarşı ve mahalle bekçilerinin görev, sorumluluk ve yetkileri ile özlük haklarına yönelik kanun teklifi, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaştı. Buna göre, emniyet ve jandarma teşkilatları bünyesinde  bekçiler silahlı olarak görevlendirilecek. Bekçiler suç işlenirken veya işlendikten sonra, henüz izleri meydandayken; şüphelileri yakalamak, yakaladıkları şüphelilerin kendilerine veya başkalarına zarar vermelerini engelleyici tedbirleri almak, suç delillerinin kaybolmaması veya bozulmaması […]
Genel - 11 Haziran 2020 22:40 A A

Çarşı ve mahalle bekçilerinin görev, sorumluluk ve yetkileri ile özlük haklarına yönelik kanun teklifi, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaştı. Buna göre, emniyet ve jandarma teşkilatları bünyesinde  bekçiler silahlı olarak görevlendirilecek.

Bekçiler suç işlenirken veya işlendikten sonra, henüz izleri meydandayken; şüphelileri yakalamak, yakaladıkları şüphelilerin kendilerine veya başkalarına zarar vermelerini engelleyici tedbirleri almak, suç delillerinin kaybolmaması veya bozulmaması için gerekli muhafaza tedbirlerini almak, varsa olayın tanıklarının kimlik ve adres bilgilerini tespit ederek genel kolluk birimlerine bildirmekle görevli ve yetkili olacak.

Bekçiler, haklarında tutuklama veya yakalama kararı çıkarılmış kişileri gördükleri takdirde yakalayacak ve bağlı bulunduğu genel kolluk kuvvetlerine teslim edecek. Çarşı ve mahalle bekçileri, zor ve silah kullanma yetkisine sahip olacak.

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu üyesi ve HDP milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu da geçen hafta TBMM’de yaptığı konuşmada bu yasanın mahalleye hizmet yasası olmadığını söylemiş, “iktidarın az eğitimli emir kulu haline gelmiş, ve adına bekçi demiyorum ben, bu bir farklı polis gücü yasasıdır” ifadelerini kullanmıştı.

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay ise 48 gün aranın ardından geçen hafta ilk kez toplanan mecliste bekçiler kanunun gündeme gelmesini eleştirmiş, son günlerde toplumda polis ve bekçilerden kaynaklanan bir güvenlik endişesi olduğunu belirterek daha fazla yetki verilmesine karşı çıkmıştı.      

Genel - 22:40 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.