reklam
reklam
DOLAR31,5919% 0
EURO34,4142% 0.05
STERLIN40,1238% -0.11
FRANG35,6941% -0.02
ALTIN2.147,67% -0,06
BITCOIN2.147.3408.242
reklam

BEBEĞİNİZE VEREBİLECEĞİNİZ EN İYİ ARMAĞAN ANNE SÜTÜDÜR

Yayınlanma Tarihi : Google News
BEBEĞİNİZE VEREBİLECEĞİNİZ EN İYİ ARMAĞAN ANNE SÜTÜDÜR
reklam

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve UNICEF Katkılarıyla 1-7 Ekim tarihleri tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de “Dünya Emzirme Haftası” olarak kabul edilmekte olup, çeşitli faaliyetler düzenlenmektedir. Bebeğinize verebileceğiniz en iyi armağan anne sütüdür. Bebeğin bedensel ve ruhsal sağlığı için en uygun besin annenin kendi sütüdür. Doğum yapan her kadın süt verebilme yeteneğine sahiptir ve emzirmeye doğumdan sonra ilk yarım saat içinde başlanmalıdır. Emzirmeye ne kadar erken başlanır ise süt üretimi o kadar çok ve uzun süreli olmaktadır. Sütün bol ve uzun süre gelebilmesi için sık sık ve bebek her istediğinde emzirilmelidir.  Bununla birlikte bebekler ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslenmeli, 6 aylık olunca tamamlayıcı beslenmeye başlanmalı, emzirmeye ise 2 yıl veya daha uzun süre devam edilmelidir.

Anne sütü, bebekleri enfeksiyonlara karşı korur, alerjik hastalıklar, zatürre ve ishal gibi hastalıklar daha az görülür. Aynı zamanda anne sütü bebeğin ilk aşısıdır. Kolay sindirilir ve her zaman, her yerde kullanıma hazırdır. Temiz ve uygun ısıdadır.

BEBEK DOSTU HASTANE  ünvanına sahip olan Çankırı Özel Karatekin Hastanesi’nde, Anne Sütü ve Emzirme Haftası çeşitli etkinliklerle kutlandı. Hastanede açılan Kadın Hastalıkları ve Doğum Servisinde bilgilendirme  standında gebe ve lohusalara; anne sütü ve emzirmenin önemi hakkında eğitici bilgiler verildi, anne ve anne adaylarına anne sütünün yararları, emzirmenin önemi, emzirme teknikleri, süt sağma tekniği konularını içeren el broşürleri dağıtımı yapıldı. Standı ziyaret eden anne ve anne adayları ile birebir görüşmeler yapılıp emzirme konusunda sıkıntı yaşayan annelerimize danışmanlık yapılarak emziren annelerin motivasyonu sağlandı. Aynı zamanda hastanemizin birimlerinde, emzirme haftası boyunca anne sütünün önemi anlatılarak, eğitimler verilerek farkındalık oluşturuldu.

reklam

YORUM YAP