11° Parçalı az bulutlu
  • EURO
  • DOLAR

BAYRAMÖREN’İN YARINLARI İÇİN İMZA KAMPANYASI BAŞLATTILAR

Türkiye’nin en küçük ilçelerinden biri olan Bayramören’de bu aralar hummalı bir çalışma var. Bayramören’de bulunan Soğanlı (Melan) Çayı’nın kuruyup yok olmasını, kirlilik sebebi ile canlıların yok olmasını engellemek ve çayın tekrar eski günlerine geri dönmesini sağlamak isteyen bir grup gönüllü, Bayramören’in Sesi Platformu’nu oluşturarak yurt genelinde bir kampanya başlattı. Başlatılan kampanya hedefine ulaşırsa Soğanlı Çayı […]
Çankırı - 3 Eylül 2021 21:17 A A

Türkiye’nin en küçük ilçelerinden biri olan Bayramören’de bu aralar hummalı bir çalışma var. Bayramören’de bulunan Soğanlı (Melan) Çayı’nın kuruyup yok olmasını, kirlilik sebebi ile canlıların yok olmasını engellemek ve çayın tekrar eski günlerine geri dönmesini sağlamak isteyen bir grup gönüllü, Bayramören’in Sesi Platformu’nu oluşturarak yurt genelinde bir kampanya başlattı. Başlatılan kampanya hedefine ulaşırsa Soğanlı Çayı önce temizlenecek, sonra da dere yatağı genişletilerek ıslah edilecek ve ilçeye yakışır bir hale getirilecek.

Soğanlı Çayı’nın geçtiği güzergâhta bulunan fabrikaların ve yerleşim yerlerinin bütün pisliklerinin çaya aktığını belirten Bayramören Platformu yetkilileri, “Eskiden çayımızda çeşit çeşit balıklar yüzüyordu, şimdi kurbağalar bile kalmadı. Çayımızı bu hale getirenlerden hesap sorulmasını ve çayımızın tekrar eski haline getirilmesini istiyoruz.” diyerek duydukları sıkıntıyı dile getirdiler.

Bayramören’in Sesi Platformu sözcüsü Okan Sütçüoğlu ise Olay 18 Haber Sitesi’ne yaptığı açıklamada Soğanlı Çayı’nın yeniden eski günlerine geri döneceğine inandıklarını, bunun için de ellerinden gelen herşeyi yapacaklarını söyledi. Sütçüoğlu, açıklamasına şöyle devam etti:

“Bayramören’in Sesi platformu olarak canlı popülasyonunun yok olmak üzere olduğu ve günden güne daha da kötüleşerek yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kalan Soğanlı Çayı’nı kurtarabilmek adına bir mücadele başlattık. Türkiye’nin en küçük ilçesi olan ancak vermiş olduğu büyük mücadele ile de ses getirip, bölgenin tarımına ve hayvancılığına büyük katkı sunan Soğanlı çayını kurtarmak isteyen Bayramören’liler, imza kampanyasına büyük ilgi gösterdiler. Günümüzde doğal olaylar ve felaketlerle uğraşan ülkemizde çevre bilincinin yeri ve önemi her geçen gün daha iyi anlaşılıyor. Biz de Bayramören’in Sesi Platformu olarak Bayramören’imiz ve sevgili Bayramören halkımız için mücadelemize devam edeceğiz.”

Çankırı - 21:17 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.