reklam
reklam
DOLAR 31,0224 % 0.04
EURO 33,7113 % 0.32
STERLIN 39,3752 % 0.27
FRANG 35,3089 % 0.15
ALTIN 2.022,09 % 0,19
BITCOIN 1.611.673 -1.118
reklam

BAYRAMÖREN XC OPEN ULUSLARARASI YAMAÇ PARAŞÜTÜ YARIŞMALARI BAŞLADI

Yayınlanma Tarihi : Google News
BAYRAMÖREN XC OPEN ULUSLARARASI YAMAÇ PARAŞÜTÜ YARIŞMALARI BAŞLADI
reklam

Bayramören XC Open Uluslararası Yamaç Paraşütü Mesafe Yarışmaları açılış programı, Çankırı Valisi Abdullah Ayaz, İl Emniyet Müdürü Yılmaz Delen, Gençlik ve Spor İl Müdürü Sadık Ak, Tarım ve Orman İl Müdürü Hüseyin Düzgün, İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Öztürk, Kültür ve Turizm İl Müdürü Muharrem Ovacıklı, Bayramören Kaymakamı Fatmagül Dalmış, Bayramören Belediye Başkanı Halil Muratoğlu, İlçe Kaymakamları, İlçe Belediye Başkanları, yarışmacı gruplar ve halkın katılımıyla gerçekleşti.

Çankırı Valiliği koordinesinde Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ile Bayramören Kaymakamlığı tarafından düzenlenen yarışmanın açılış programı saygı duruşu ve İstiklâl Marşımızın okunmasıyla başladı. Programın açılış konuşmasını Çankırı Sportif Havacılık Spor Kulübü Başkanı ve Türkiye Hava Sporları Federasyonu İl Temsilcisi Ali Demir yaptı. Bayramören’de Yamaç Paraşütü Yarışmalarının onuncusunu yapmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirten Demir, bu bölgede uçmanın paraşüt sporcuları için mutluluk kaynağı olduğunu, her yarışma sonunda bölgede ilk defa uçan sporculardan çok iyi dönüşler aldıklarını ve bu yarışmaların gelecek yıllarda da devam etmesi konusunda çalışmalarının olacağını söyledi.

Bayramören’in yamaç paraşütü sporu için önemli bir yer olduğuna ve bölgede rüzgar yönüne göre kalkış yapılabilen kuzey-güney pisti bulunduğuna dikkat çeken Gençlik ve Spor İl Müdürü Sadık Ak ise konuşmasında, “Bu durum yamaç paraşütünü seven sporcular için önemli bir imkandır. Bayramören ilçemizde ilk yamaç paraşütü yarışması 2008’de yapılmış, yarışmaya yerli ve yabancı birçok sporcumuz katılmıştır. Bu yarışmalar 2015’e kadar devam etmiş Türkiye’nin ilk en uzak mesafeye gidiş rekoru da Bayramören pistinden kalkan bir sporcu tarafından kırılmıştır. 2015-2021 yılları arasında yarışmalara ara verilmiş olsa da vatandaşlarımızdan ve sporcularımızdan yarışmaların yapılması yönünde talepler sürekli gelmiştir. Bu nedenle Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü koordinesinde Sayın Valimizin önderliğinde yamaç paraşütü yarışmalarına 2022’de tekrar başlanmış olup yarışmalar bu yıl ve önümüzdeki yıllarda da devam edecektir.” şeklinde konuştu.

Sadık Ak’ın ardından kürsüye gelen Bayramören Kaymakamı Fatmagül Dalmış, konuşmasında katılımcılara teşekkür etti, sporculara başarılar diledi.

Çankırı Valisi Abdullah Ayaz da Çankırımızın her yöresinin potansiyelini en iyi şekilde değerlendirmek için gayret gösterdiklerini belirterek başladığı konuşmasında, “2015’ten beri ara verilmiş yarışmalara geçen yıl başladık. Bu yıl ikincisini düzenliyoruz. Emeği geçen arkadaşlara ve katılımları için sporcularımıza teşekkür ediyorum.” dedi. Vali Ayaz, önümüzdeki süreçte bu yarışmaların gelişerek devam etmesini amaçladıklarını, bir hedeflerinin de özellikle hafta sonları bağımsız grupların Bayramören’de gelerek bu sporu yapmaları olduğunu söyledi. Vali Ayaz, “Hem ilimizin hem ilçemizin tanıtımına katkıda bulunulması için el birliği ile çalışmaya devam edeceğiz.” sözleriyle konuşmasını sonlandırdı.

2008-2015 yılları arasında birçok yamaç paraşütü yarışmasına ev sahipliği yapan Bayramören, aynı zamanda ilk Türkiye açık mesafe rekorunun da kırıldığı başlangıç ​​noktasıdır. 04 Temmuz’da kayıt ve eğitim uçuşları ile başlayan organizasyon, 05-09 Temmuz tarihlerinde yarışma uçuşları ile devam edecek. Bugün yapılan açılış programı ile yarışmalar da başlamış oldu. 49 yamaç paraşütçüsünün kayıt yaptırdığı yarışmaların ilk gününde 19 paraşütçü yarıştı. Uygun rüzgarı yakalayan paraşütçülerin gökyüzünde oluşturduğu rengarenk görüntüler izleyicilerden büyük beğeni topladı.

reklam

YORUM YAP