13° Açık
  • EURO
  • DOLAR

BAYRAMÖREN MUHTARLAR TOPLANTISI VALİ AYAZ BAŞKANLIĞINDA GERÇEKLEŞTİ

      Vali Abdullah Ayaz, Muhtarlar Toplantısına katılmak üzere gittiği Bayramören ilçemizde kurum ziyaretleri gerçekleştirdi. İlk olarak Bayramören Kaymakamlığı’nı ziyaret eden Vali Ayaz, kısa süre önce görevine başlayan Kaymakam Nur Yalçınkaya ile bir süre görüştü. Yalçınkaya’dan ilçenin son durumu hakkında detaylı bilgi alan Vali Abdullah Ayaz daha sonra sırasıyla Bayramören İlçe Emniyet Amirliği ve […]
Çankırı - 23 Mart 2021 20:33 A A
      Vali Abdullah Ayaz, Muhtarlar Toplantısına katılmak üzere gittiği Bayramören ilçemizde kurum ziyaretleri gerçekleştirdi. İlk olarak Bayramören Kaymakamlığı’nı ziyaret eden Vali Ayaz, kısa süre önce görevine başlayan Kaymakam Nur Yalçınkaya ile bir süre görüştü. Yalçınkaya’dan ilçenin son durumu hakkında detaylı bilgi alan Vali Abdullah Ayaz daha sonra sırasıyla Bayramören İlçe Emniyet Amirliği ve Polis Merkezi Amirliği, İlçe Jandarma Komutanlığı ve Belediye Başkanlığını ziyaret etti. İlçe Emniyet Amirliği ve Jandarma Komutanlığında incelemelerde bulunarak yetkililerden bilgi alan Vali Ayaz, Bayramören Belediye Başkanı Halil Muratoğlu’nu da makamında ziyaret ederek, çalışmaları hakkında bilgi aldı.
      Ziyaretlerin ardından Bayramören Muhtarlar toplantısı, Vali Abdullah Ayaz’ın başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantıya Vali Yardımcısı Abdullah Aslaner, Kaymakam Nur Yalçınkaya, daire amirleri, muhtarlar ve diğer ilgililer katıldı. Toplantıda muhtarlara hitap eden Vali Ayaz, gündeme dair açıklamalarda bulundu. İlçelerimiz ve bağlı köylerle ilgili ellerinden gelenin fazlasını yapacaklarını ifade etti. 2021 yılında da gündemimizin yine salgın olacağını ifade eden Vali Ayaz, “Umudumuz Temmuz ayına kadar biraz daha normal hayatımıza dönme noktasında adımlar atabilmek.” dedi.
Son normalleşme adımlarından sonra yaşanılanların hiç iç açıcı olmadığına dikkat çeken Vali Abdullah Ayaz şunları söyledi:
      “İlimizde günlük vaka sayımız 3-4 iken yeniden 50’lere çıktı. Ve bu çok kısa süre içerisinde oldu. Bu hastalık şu anda Çankırı’da hiç olmadığı kadar hızlı yayılıyor. Günlük 200-250 vaka gördüğümüz zamanlardan bile daha hızlı yayılıyor. Önümüzdeki süreçte de bu yayılma hızı devam edecek gibi görünüyor. Onun için lütfen dikkat edelim. Köylerimizde ekstra dikkat gerekiyor. Köylerde vaka yayılması genelde bir kişinin dışarıdan köye gelmesiyle oluyor. Köy odası, cami, ev ziyareti derken bütün köye bulaşıyor. Uzun süre sonra tekrar bazı köylerimizi karantinaya aldık. Bu hastalığı herkes sağlıklı olduğunu düşündüğü insanlardan kapıyor. Hiç birimiz pozitif olduğunu bildiğimiz birinin yanına gidip de bu hastalığı kapmıyoruz. Herkes yanındakinin sağlıklı olduğunu düşünüyor ve böyle bulaşıyor. Lütfen dikkat. Bu konuda muhtarlarımıza büyük görev düşüyor.
PANDEMİNİN HAFİFE ALINIR TARAFI YOK
Bir diğer problem de temaslıların söylenmemesi. Kimse temaslıları söylemiyor. Daha sonra yeni vakalar ortaya çıkınca öğreniyoruz. Köylerimizde bu durumun meydana gelmesi halinde lütfen bize bildirin ki onları takip edebilelim. Pandeminin hafife alınır bir tarafı yok. İlimizdeki vefat sayımız 331. Hastanedeki yükümüz tekrar artıyor. Hastanede yatan sayısı 5’e kadar düşmüştü şimdi tekrar 30’a kadar çıktı. Bu pandemi bir 6 ay daha bizim gündemimizi meşgul edecek.”
AŞI OLABİLECEK HERKESİN AŞI OLMASINI İSTİYORUZ
Aşılama konusunda belli bir mesafe alındığını açıklayan Vali Ayaz, aşı olabilecek herkesin aşı olması gerektiğini vurgulayarak, “Muhtarlarımızın da aşı olmasını bilhassa istiyoruz. Vatandaşın da bu konuda muhakkak duyarlı olması lazım. Spekülasyonlara inanmamak lazım. Aşı olmamakla alınan risk ile olunarak alınan risk arasında büyük fark var. Sizlerden de bu konuda destek istiyoruz. Köylerle ilgili en büyük sigortamızın aşı olduğunu düşünüyoruz” diye konuştu.
KÖYLERDEKİ ÜRETİM ZİNCİRİNİ CANLI TUTMALIYIZ
Yakın zamanda yatırımlarla ilgili çalışmaların başlayacağını ifade eden Vali Ayaz şunları söyledi:
      “Arkadaşlarımız sürekli sahada. Genel manada durumumuz kötü değil. Yapılması gerekenler elbette var. Vatandaşımız en iyisine layık. Elimizden geldiğince, bütçe imkânları doğrultusunda çalışmalarımıza devam edeceğiz. Elimizdeki kaynağı en faydalı şekilde kullanmaya çalışacağız. Köylerimizden gelen taleplerin de bu hassasiyetlerle yapılması en büyük arzumuz. Köylerde gençlerimiz daha büyük illere gitmeye çalışıyor. Köyler boşalıyor. Türkiye’nin her tarafında durum böyle. Bizim köylerimizi ve köylerdeki üretimi ayakta tutmamız gerekiyor. Bununla ilgili olarak da elimizden gelen desteği verme gayretinde olacağız. Tarımla ilgili hem Tarım ve Orman Bakanlığımızın destekleri hem de Özel İdaremizin tarım için ayırdığı bütçe var. Bu doğrultuda elimizden gelen gayreti gösterip üretim zincirinin artması ve gençlerimizin köylerde kalması için çalışmalarımızı arttıracağız.”
Vali Ayaz’ın konuşmasından sonra AFAD İl Müdürü Abdullah Özçelik, 2021 Afet Eğitim Yılı nedeniyle muhtarlara yönelik afet farkındalık konusunda bir sunum gerçekleştirdi. Muhtarlar Toplantısı, Vali Ayaz’ın muhtarların taleplerini dinlemesinin ardından sona erdi.
Çankırı - 20:33 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.