20° Kapalı
  • EURO
  • DOLAR

BAYRAMDA 4 GÜN EVDEYİZ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün video konferans yöntemiyle yapılan kabine toplantısının ardından alınan kararları açıkladı. Kararların en çarpıcısı Ramazan Bayramı için alınan 4 günlük sokağa çıkma kısıtlamasıydı. Sağlık Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren Bilim Kurulu’nun tavsiyelerine göre alınan normalleşme kararlarının alınan sonuçlara göre sürdürülebileceği ya da esnetilebileceğini belirten Erdoğan, kabine toplantısında alınan normalleşme kararlarını açıkladı. “Arife […]
Genel - 18 Mayıs 2020 23:20 A A

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün video konferans yöntemiyle yapılan kabine toplantısının ardından alınan kararları açıkladı. Kararların en çarpıcısı Ramazan Bayramı için alınan 4 günlük sokağa çıkma kısıtlamasıydı.

Sağlık Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren Bilim Kurulu’nun tavsiyelerine göre alınan normalleşme kararlarının alınan sonuçlara göre sürdürülebileceği ya da esnetilebileceğini belirten Erdoğan, kabine toplantısında alınan normalleşme kararlarını açıkladı. “Arife gününden bayramın son gününe kadar, 23-24-25-26 Mayıs tarihlerinde 81 ilimizin tamamında sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacaktır” diyen Erdoğan şöyle devam etti:

“Bayramın birinci günü olan 24 Mayıs Pazar günü 14.00-20.00 saatleri arasında 65 yaş üstü vatandaşlarımız yine sokağa çıkabilecek. Bu hafta çarşamba ve cuma günleri gençlerimizle ilgili esnetme uygulaması yine devam edecektir. 15 ilimiz için geçerli olan şehirlerarası seyahat kısıtlaması, 15 gün süreyle uzatılmıştır. Cezaevlerinde bir süredir yapılmayan kapalı görüşleri, belirli sınırlandırmalar ve tedbirler eşliğinde haziran ayı itibarıyla yeniden başlatıyoruz. Aynı şekilde açık cezaevlerinde olup da salgın sebebiyle izne gönderilmiş bulunan 60 bin mahkumun mayıs sonunda dolan izin süreleri 2 ay süreyle uzatılmıştır. Okullar artık açılmayacak eğitim tamamlanmış sayılacak. Yeni eğitim dönemi Eylül ayında başlayacaktır. Kreşler ve gündüz bakım evleri 15 Haziran’da faaliyete geçecektir. 29 Mayıs Cuma günü cuma namazıyla birlikte öncelikle valilikler ve müftülükler tarafından belirlenen şartları uygun camilerden başlayarak camilerimizi ibadete açıyoruz. Bir süre camilerimizde sadece öğlen ve ikindi vakitlerinde cemaatle namaz kılınacak, diğer vakitlerde bireysel ibadet uygulaması sürecektir. Tabii ki bu cemaatle namazı yine kurallar içerisinde ifa edeceğiz.”

Genel - 23:20 A A
BENZER HABERLER