reklam
reklam
DOLAR 31,0077 % 0.31
EURO 33,5757 % 0.37
STERLIN 39,1698 % 0.31
FRANG 35,2390 % 0.45
ALTIN 2.018,34 % 0,31
BITCOIN 1.606.553 -0.748
reklam

BAŞKAN ESEN: “GASTRONOMİNİN GELECEĞİNDE ÇANKIRI OLARAK BİZ DE VARIZ”

Yayınlanma Tarihi : Google News
BAŞKAN ESEN: “GASTRONOMİNİN GELECEĞİNDE ÇANKIRI OLARAK BİZ DE VARIZ”
reklam

Çankırı’da özelikle hafta sonları kalabalık sofralarda sıkça tüketilen ve kapalı pide şeklinde yaptırılan Çankırı Kıymalısı coğrafi işaret aldı. Çankırı Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen’in girişimleri ile tescillenen yöresel ürün sayısı 11’e yükseldi. Başkan Esen iddiasını ortaya koyarak, “Gastronominin geleceğinde Çankırı olarak biz de varız.” dedi.

Çankırı, gastronomi alanında emin adımlar ile ilerliyor. Çankırı Belediyesi’nin Türk Patent ve Marka Kurumuna yaptığı başvurular sonuç veriyor. Yöresel marka değerini oluşturmak ve tanıtmak için Çankırı’nın lezzetlerini ilgili yerlere sunan Belediye, Çankırı Kıymalısı’nı da tescilletti. Çankırı Yumurta Tatlısı, Çankırı Sarımsaklı Et, Çankırı Yoka (İnce) Ekmek Muskası, Çankırı Tutmaç Çorbası, Çankırı Höşmerim Tatlısı, Çankırı Küpecik Peyniri, Çankırı Pıhtı, Çankırı Cimcik Hamuru Çorbası, Çankırı Ehlibilir, Çankırı Hameyli Tatlısı’nın ardından Çankırı Kıymalısı ile 11 yöresel ürün için coğrafi işaret alan Belediye, ürünlerin aslına uygun yapılmasını teşvik ederek gelecek nesillere aktarıyor.

Başkan Esen, şehrin her alanda hafızasını oluşturmak istediklerini belirterek, “Diğer yöresel ürünlerimiz için de başvuruda bulunduk. İncelemede olan ürünlerimiz var. Bu girişimleri önemsiyoruz, çünkü kültürünü yaşatma, koruma ve kendi kültürün ile var olma mücadelesidir. Tüm vatandaşlarımızın ve işletmelerimizin bu kültüre sahip çıkmasını istiyoruz. Çünkü gastronominin geleceğinde Çankırı olarak biz de varız.” dedi.

reklam

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.