Kapalı
  • EURO
  • DOLAR

BAŞKAN AKBAŞ: “BİR YILDA MOTORİNE GELEN ZAM DUDAK UÇUKLATTI!”

İYİ Parti Çankırı İl Başkanı Aydın Akbaş, son bir yılda benzine gelen fahiş zamlarla ilgili eleştirilerde bulundu. Geçen sene bugün motorinin litre fiyatının 6 Lira 45 kuruş olduğunu hatırlatan Başkan Akbaş: “Bir yılda motorine yüzde 230 zam geldi.” dedi. HALKI KRİZLE BAŞBAŞA BIRAKANLAR MUHALEFETE MAHKUM OLACAK İktidarın ekonomik krizle ilgili herhangi bir önlem almadığını belirten […]
Ekonomi - 13 Nisan 2022 11:08 A A

İYİ Parti Çankırı İl Başkanı Aydın Akbaş, son bir yılda benzine gelen fahiş zamlarla ilgili eleştirilerde bulundu. Geçen sene bugün motorinin litre fiyatının 6 Lira 45 kuruş olduğunu hatırlatan Başkan Akbaş: “Bir yılda motorine yüzde 230 zam geldi.” dedi.

HALKI KRİZLE BAŞBAŞA BIRAKANLAR MUHALEFETE MAHKUM OLACAK

İktidarın ekonomik krizle ilgili herhangi bir önlem almadığını belirten Başkan Akbaş; “Son bir yılda akaryakıta gelen zamların ardı arkası kesilmedi. Brent petrol fiyatları mart ayı başında 130 doların üzerine çıkmıştı. Ay ortasında Brent petrolün varil fiyatı yüzde 15 düşüşle 110,77 dolara kadar geriledi. Bugün ise ABD hafif ham petrolü 100 doların altına indi. 11 Nisan 2021’de Dolar 8 lira 20 kuruş seviyesinde işlem görürken bugün 14 lira 75 kuruş seviyesine göre yüzde 80 değer kazandı. Brent petrol ise geçen yıl 65 dolar seviyesinden işlem görüyordu. Brent petroldeki artış ise bugün kaydedilen 100 dolarlık seviye ile yüzde 54 oldu. Geçen 12 aylık sürede motorine ise 14 lira 82 kuruş zam geldi. Geçen sene tam bugün motorinin litre fiyatı 6 lira 45 kuruştu. Bütün zamlar hesap edilince de motorine gelen zam bir yılda yüzde 230 oldu.

Akaryakıta gelen zam sadece özel aracı olanları değil ulaşım sektörünü, tarım sektörünü, sanayi sektörünü de olumsuz etkiledi. Tarım bitme noktasına geldi, çiftçi tarlasını süremedi, halci zararı çıkartmak için zam uyguladı, marketler ürünleri daha da zamlandırdı. Sanayi sektörü de fazlasıyla sekteye uğradı. İş sahipleri kepenk kapatmak zorunda kaldı. Şehirler arasından ziyade şehir içi otobüsler de zamdan nasibini aldı. En nihayetinde ulaşım sektörünün zararı dudak uçuklattı. Tüm sorunlara, sıkıntılara rağmen iktidar düzenleyici politika uygulamadı. Halkı kendi oluşturduğu ekonomik krizle başbaşa bıraktı. Keyfî zamlarla halkın belini iyice büktü. Ekonomi düzelecek yalanlarıyla da halkı kandırmaya devam etti. Ama biz buna asla izin vermeyeceğiz. İktidarın yalanlarını, keyfî zamlarını birbir ortaya çıkartacağız. Mücadelemizi her zaman sürdüreceğiz. İlk seçimde iktidarı muhalefete mahkum edeceğiz.” şeklinde konuştu.

Ekonomi - 11:08 A A
BENZER HABERLER