Kapalı
  • EURO
  • DOLAR

BABACAN’DAN ÇANKIRI’DAKİ İFTAR PROGRAMINDA ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Çankırı İl Başkanlığı’nca düzenlenen iftar programına katıldı. Eldivan (Seydiköyü) Hacı Murad-ı Veli Türbesi Sosyal Tesisleri’nde, Şehit ve Gazi ailelerinin katılımıyla düzenlenen iftar programına katılım yoğundu. Çankırı ziyaretine Şabanözü Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan fabrikaları ziyaret ederek başlayan Babacan, yetkililerden fabrikalar hakkında bilgi aldı. İftar programı öncesinde bir basın açıklaması yapan […]
Genel - 9 Nisan 2022 15:13 A A

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Çankırı İl Başkanlığı’nca düzenlenen iftar programına katıldı. Eldivan (Seydiköyü) Hacı Murad-ı Veli Türbesi Sosyal Tesisleri’nde, Şehit ve Gazi ailelerinin katılımıyla düzenlenen iftar programına katılım yoğundu. Çankırı ziyaretine Şabanözü Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan fabrikaları ziyaret ederek başlayan Babacan, yetkililerden fabrikalar hakkında bilgi aldı.

İftar programı öncesinde bir basın açıklaması yapan DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Çankırı’da olmaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi. İlk defa gördüğü Şabanözü Organize Sanayi Bölgesi’ndeki fabrikalardan övgüyle söz eden Babacan, “Gördüm ki Şabanözü’den dünyanın dört bir yanına ihracat yapılıyor. Burada binlerce emekçimiz işçimiz çalışıyor. Özellikle kadınların ağırlıklı olarak çalıştığı sektörleri görmek beni ayrıca mutlu etti. Gezdiğimiz fabrikalarda şunu da gördük ki çalışan ama aynı zamanda anne olan kadınlarla ilgili de güzel tedbirler düşünülmüş, kreş imkanları ayarlanmış.” dedi.

Seçimler konusunda da, “Partimiz yoğun bir şekilde örgütleniyor. Türkiye’nin 81 ilinde İl Başkanlarımız, 718 ilçesinde İlçe Başkanlarımız görevinin başında.” diyen Babacan açıklamasına şöyle devam etti:

“İlk eylem planımızı tarımda açıkladık.

Tarım eylem planımız 56 madde çok kapsamlı eylem planı oldu. Arkasından afet yönetimi, sosyal politikalar, dijital dönüşüm teknoloji ekonomi derken önümüzdeki hafta da Bursa’da yerel yönetimler ve şehircilikle ilgili eylem planımızı açıklayacağız. Arkasından üniversiteler geliyor. Daha sonra doğa hakları ve çevre var. Sağlık var yargı reformu var. A’dan Z’ye her alanda şu anda eylem planları hazırlıyoruz ki seçimlerden sonra kurulacak hükümet, ilk günden itibaren çalışmaya başlasın. Kurulacak hükümete gece gündüz meşgul edecek gece gündüz koşturacak kadar çok işi şimdiden hazırlıyoruz. Çünkü sorunlarımız büyüyor.

Parlamenter sistemle ilgili bir çalışma yaptık.

Bunu da 6 siyasi partinin bir araya gelip mutabakatıyla sonuçlandırdık. Buda kıymetli bir çalışma oldu Türkiye için. Tam 44 sayfalık metinde 6 siyasi parti bütün kelimesi noktası virgülüne kadar mutabık kaldı. Şimdi bunun hayata geçirilmesiyle ilgili, yani seçimlerden sonra parlamenter sisteme geçene kadar ülkenin nasıl yönetileceğiyle alakalı bir çalışma yapıyoruz. Buna parlamenter sisteme geçiş sürecinin yol haritası diyoruz.
Ayrıca seçim güvenliğiyle ilgili de yine 6 partinin bir kararı oldu. Ortak bir seçim güvenliği, sandık güvenliği sistemi kurmak konusunda mutabakata vardık bunla ilgili çalışma komisyonu kurduk. Diyeceğim bir yandan biz DEVA partisi olarak yoğun çalışıyoruz, bir yandan da 6’lı masaya katkımızı sürdürüyoruz.

Rusya-Ukrayna savaşı.

Rusya-Ukrayna savaşı, İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra birleşmiş milletler sistemi kurulduktan sonra dünyanın karşı karşıya kaldığı en önemli dış politika ve güvenlik krizi. Türkiye’nin burada tabi özel bir konumu var, her iki ülkeyle de yoğun ilişkileri olan bir ülke Türkiye. Aynı zamanda Türkiye bir NATO üyesi. Dolayısıyla bir yandan NATO mesuliyetleri var Türkiye’nin, bir yandan da Rusya ve Ukrayna ile de özel ilişkileri olan bir ülke. Türkiye’nin barış için yoğun bir çaba ortaya koyması çok kıymetli. Barış için her iki tarafla da görüşebiliyor olması çok kıymetli. Türkiye’nin şu anda bu rolü son derece önemli. Yani bir an önce ateşkesin sağlanması ve nihayetinde bir barış anlaşmasının sağlanması en önemli hedef olmalı burada.

Mansur Yavaş’ın Cumhurbaşkanı adaylığı konusu

Bizim şu anda altılı masada parlamenter sistem üzerinde çalışan partilerden birisi olarak varmış olduğumuz mutabakat gereği, Cumhurbaşkanı adayı altılı masanın mutabakatıyla belirlenecek. Bir kararımız daha, seçim dönemine girinceye kadar cumhurbaşkanı adayının kim olacağı konusunda herhangi bir görüşmede bulunmayacağız, herhangi bir fikir beyan etmeyeceğiz. Yani bu konu bugünün konusu değil, seçimlere biraz yaklaşalım, seçim havasına girelim o güne kadar zaten adı geçen herkesi milletimiz değerlendirecektir. Kamuoyunun terazisinde her isim değerlendiriliyor. Bizim erken aşamada isim konuşmaya başlamamız doğru değil. Biz zaten deva partisi olarak bu konulara hiç girmiyoruz. Kendi partimiz içerisinde bir kararımız var. Parti içerisinde dahi tartışmıyoruz, çünkü bugünün konusu değil ama 6 genel başkanın da bu konuyu cumhurbaşkanı adayının kim olacağı, kim olmayacağı hususunu seçime yakın bir dönemde ele alma konusunda almış olduğu kararı da ben kıymetli buluyorum. Bunlar çok erken tartışmalar günü gelince hepsi konuşulur.”

Genel - 15:13 A A
BENZER HABERLER