reklam
reklam
DOLAR32,2226% 0.12
EURO34,9999% 0.4
STERLIN41,1207% 0.55
FRANG35,2776% 0.24
ALTIN2.420,91% 0,46
BITCOIN68.120,000.151
reklam

AZERBAYCAN GENELKURMAY BAŞKANI GÖZALTINA ALINDI

Yayınlanma Tarihi : Google News
AZERBAYCAN GENELKURMAY BAŞKANI GÖZALTINA ALINDI
reklam

27 yıldır Azerbaycan Genelkurmay Başkanlığı görevini yürüten Orgeneral Necmeddin Sadıkov’un görevinden uzaklaştırılarak gözaltına alındığı bildirildi. Haber Azeri resmi kaynaklarınca henüz doğrulanmazken sivil kaynaklar haberin doğruluğu konusunda hemfikir. Türk İstihbaratının uzun süredir takibinde olan Sadıkov hakkında “Rus istihbaratına çalışmak”, “Azerbaycan ordusu hakkında Rusya ve Ermenistan’a bilgi sızdırmak”, “Tovuz baskınında şehit olan, tamamı üst rütbeli 7 subayın koordinatlarını Ermenistan’a vererek şehadetlerine neden olmak” gibi bir çok suçlamalar bulunuyor.

Azeri kaynaklar, Türkiye düşmanlığıyla dikkat çeken Sadıkov’un Putin’in desteğiyle uzun yıllar görevde kalabildiğini ancak Türk İstihbaratının verdiği bilgiler sonucu ihanetin ortaya çıktığını aktarıyorlar. Sadıkov’un Azeri Türkçesi yerine Rusça konuştuğu, kardeşinin Ermenistan ordusunda General olduğu, Azerbaycan askeri planlarını Ermenilere sızdırdığı ve çok sayıda Azeri askeriyle sivillerin şehit verilmesine neden olduğu da iddialar arasında.

Ermeni yanlısı haberler veren bir internet sitesinde ise Azerbaycan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necmeddin Sadıkov’un ülkeden kaçtığını iddia etti. Haberde ayrıca “Sadıkov Derbent kökenlidir, annesi Tamara isimli bir dağ yahudisidir. Sadıkov kendi akrabalarından hiç söz etmez. Türkiye istihbaratı son zamanlarda ona dikkat etmeye başlamıştı.” ayrıntılarına yer verildi.

Azerbaycan ordusundaki en büyük hainin ortadan kaldırılmasıyla birlikte Ermeni işgali altındaki Karabağ’ın geri alınmasına kesin gözüyle bakılıyor. Şimdi en büyük merak konusu, kendi ülkesinin dilini bile konuşmayıp Rusça konuşan bu şahsın nasıl 27 yıl Genelkurmay Başkanı olarak görevde kalabildiği…

reklam

YORUM YAP