Kapalı
  • EURO
  • DOLAR

AYNUR ASLAN: “YALNIZ DEĞİLSİN SEDEF KABAŞ”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kadın Kolları, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret suçundan gözaltına alınan gazeteci Sedef Kabaş’a destek amaçlı bir basın açıklaması yayınladı. Tüm yurtta eşzamanlı olarak yapılan açıklamada Sedef Kabaş’ın tutuklanma kararının tamamen siyasi olduğu vurgulanırken, tutuklanma şekli de eleştirildi. Çankırı’da da CHP İl Kadın Kolları Başkanı Aynur Aslan tarafından yapılan açıklama şu şekilde: […]
Genel - 26 Şubat 2022 19:33 A A

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kadın Kolları, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret suçundan gözaltına alınan gazeteci Sedef Kabaş’a destek amaçlı bir basın açıklaması yayınladı. Tüm yurtta eşzamanlı olarak yapılan açıklamada Sedef Kabaş’ın tutuklanma kararının tamamen siyasi olduğu vurgulanırken, tutuklanma şekli de eleştirildi.

Çankırı’da da CHP İl Kadın Kolları Başkanı Aynur Aslan tarafından yapılan açıklama şu şekilde:

Değerli Basın Mensupları,
Bilindiği gibi; gazeteci Sedef Kabaş hakkında televizyon programında söylediği bir atasözü nedeniyle “Cumhurbaşkanı’na hakaret” suçlamasıyla soruşturma açıldı. Davet edilse gideceği bilindiği halde, avukatına bile ulaşamadığı bir saatte, gece 02.00’de evine giden polisler tarafından gözaltına alındı. İfadesinde, “Sözün orijinali bir atasözüdür. Hatta sözün orijinalini de değiştirerek sarf ettim. Bundan da anlaşılacağı üzere hakaret etme gibi bir kastım yoktur.” demesine rağmen siyasi bir karar doğrultusunda tutuklandı. Hem de “kaçma ve saklanma ihtimali
yüksek” olduğu gerekçesiyle…Göz önünde olan, fikrini ve sözünü her zaman açıkça, korkusuzca ifade eden bir gazeteciyi; kaçma ve delil karartma şüphesiyle tutuklu yargılamaya karar verdiler.

Sedef Kabaş’ın bugün hala hukuka aykırı olarak tutukluluğu devam ediyor. Ülkemizin her yanını saran korku ikliminden basın emekçileri de payını alıyor. Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü’nün 2021 yılı Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi’nde Türkiye 153’üncü sırada yer alıyor.

Bizler, Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları olarak bugün 81 ilden, 973 ilçeden sevgili Sedef Kabaş’a dayanışma mektuplarımızı gönderiyoruz. Bu ülkede hukukun üstünlüğüne, irfanı ve vicdanı hür hakimlerin varlığına olan inancımızı yitirmeden hep birlikte sesleniyoruz:

Yalnız değilsin Sedef Kabaş; Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları var!
Bütün basın emekçilerini saygıyla selamlıyoruz.

Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları

Genel - 19:33 A A
BENZER HABERLER