-8° Parçalı bulutlu
  • EURO
  • DOLAR

AYNUR ASLAN: “18 MART GÜNÜ TÜRK ULUSUNUN ŞAHLANIŞ GÜNÜDÜR”

18 Mart Günü Türk Ulusu’nun Şahlanış Günü’dür. Emperyalist İttifak Kuvvetleri İngilizler’in öncülüğünde Osmanlı’nın Son Kalesi olan İstanbul’u işgal etmek için tüm güçleriyle saldırıyorlardı. “O” an tarihin gördüğü en büyük donanma ile Çanakkale Boğazı’na gelmişler, zaferlerinden emin bir şekilde ilerlerken hiç beklemedikleri, artık yok saydıkları Osmanlı Ordusu’nun elde kalan subay ve askerleri ile tarihin gördüğü en […]
Çankırı - 18 Mart 2022 10:46 A A

18 Mart Günü Türk Ulusu’nun Şahlanış Günü’dür. Emperyalist İttifak Kuvvetleri İngilizler’in öncülüğünde Osmanlı’nın Son Kalesi olan İstanbul’u işgal etmek için tüm güçleriyle saldırıyorlardı.

“O” an tarihin gördüğü en büyük donanma ile Çanakkale Boğazı’na gelmişler, zaferlerinden emin bir şekilde ilerlerken hiç beklemedikleri, artık yok saydıkları Osmanlı Ordusu’nun elde kalan subay ve askerleri ile tarihin gördüğü en büyük direnişi gerçekleştirdiler.

İngilizler’in denizden ve karadan başlattıkları taarruzlar geri püskürtülmüş, o güçlü İngiliz ordusu ne olduğunu anlamadan büyük bir yenilgiye uğramıştır. Yanlarında getirdikleri Anzak Askerleri’ni karaya çıkartan İngilizler büyük bir bozguna uğramışlardır.

Türk Askeri’nin inanılmaz bir direnci ile karşılaşan İngilizler büyük kayıplar vermişlerdir. Seyit Onbaşı’nın top mermisini kaldırması inanılmaz bir kudret göstergesiydi, henüz çocuk yaşta olan askerlerin gözünü kırpmadan düşmana saldırması vatan sevgisiydi. Bu duygularla bir savaş kazanılmış, savaşa kumandanlık eden Gazi Mustafa Kemal Paşa, Çanakkale’de gücünü dünyaya göstermiştir.

Bu zaferin en önemli komutanı şüphesiz Gazi Mustafa Kemal Paşa olmuş, keskin zekası ve asker üzerindeki etkisi müthiş bir zaferi sağlamıştır. İnanılmaz kahramanlıkları ortaya çıkaran bu zafer, aslında yeni oluşacak devletin de tohumlarını atmıştır.

Bugün halâ, bu ülkede güven içerisinde yaşıyorsak, gözünü kırpmadan şehit olan 15 yaşındaki Mehmetçiği, sırtında top mermisi taşıyan Seyit Onbaşı’yı, Kahraman Askerlerimizi ve Muzaffer Komutan Gazi Mustafa Kemal Paşa’yı rahmetle anıyoruz.

Aziz Anılarına saygı ile…

 Aynur ASLAN

CHP Çankırı İl Kadın Kolları Başkanı

Çankırı - 10:46 A A
BENZER HABERLER