reklam
reklam
DOLAR32,1873% 0.16
EURO35,0296% 0.16
STERLIN41,1428% 0.25
FRANG35,3512% 0.5
ALTIN2.426,50% -0,12
BITCOIN68.665,010.302
reklam

AYHAN: MEMUR PAKETİ BİR AN ÖNCE ÇIKARILMALIDIR

Yayınlanma Tarihi : Google News
reklam

Memurların ve öğretmenlerin güncel sorunlarıyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Türk Eğitim-Sen Çankırı Şube Başkanı İsmail AYHAN, Türkiye Kamu-Sen’in talep ettiği memur paketinin bir an önce çıkarılması gerektiğini savundu.

Memur paketinin hazırlanması şart!

Türk Eğitim-Sen Çankırı Şube Başkanı İsmail AYHAN, kamu çalışanları ve öğretmenlerin güncel sorunlarıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Türkiye Kamu-Sen olarak, hükümetten bir memur paketi hazırlanmasını istediklerini hatırlatan Başkan Ayhan, bu konunun acil çözümü için hükümetten duyarlılık beklediklerini söyledi. Teklif ettiklerin paketin detaylarını paylaşan Başkan Ayhan, şu bilgileri verdi, “Bütün ek ödemelerin emekliliğe yansıtılması, Tüm kamu çalışanlarının ek göstergelerinin artırılması ve ek göstergeden yararlanamayan yardımcı hizmetler sınıfının ek göstergeden yararlanmasının sağlanması, Aynı işi yapan kamu çalışanlarının farklı statülerde istihdam edilmesine son verilerek, tüm sözleşmelilerin kadroya geçirilmesi gerekiyor. Ehliyet ve liyakate dayalı adil bir yönetici atama sistemi ihdas edilmeli. Yıllardır kul hakkı yemenin, ötekileştirmenin bir aracı olarak kullanılan ve kamusal hayatta huzuru da katleden mülakat uygulamasının tamamen kaldırılmalı. Vergi dilimlerinin matrahının yüzde 15’e sabitlenmeli, bu şekilde yılın ikinci 6 ayında memur maaşlarının kuş olup uçmaması sağlanmalı. Yardımcı hizmetler sınıfının öğrenim durumlarına göre bir defaya mahsus olmak üzere sınavsız genel idari hizmetler sınıfına geçirilmeli. İşçiler ile işçi ve memur emeklilerinde olduğu gibi görevi başında olan kamu çalışanlarına da dini bayramlarda ikramiye verilmesi gibi hususlar dikkate alınmalı.”
ÖĞRETMENLERE TEŞVİK UYGULAMASI GETİRİLMELİ
Öğretmenlere teşvik uygulaması getirilmesi gerektiğini de söyleyen Ayhan, elverişsiz koşulların hâkim olduğu bölgelerdeki öğretmen açığını gidermenin yolunun öğretmeni esir etmek değil, teşvik etmek olduğunu bildirdi. Ayhan, “Teşvik uygulaması ile öğretmenlerin gönüllü çalışmasını sağlayarak hem mahrumiyet bölgelerindeki öğretmen açığını giderebilir hem de sözleşmeli öğretmenlerimizi ailelerine kavuşturabilirsiniz” dedi. Ayhan ayrıca tüm öğretmenlerin KPSS puan üstünlüğüne göre ve sadece kadrolu olarak atanması gerektiğini de belirtti.
ÇETE YAPILANMALARINA MÜSAADE EDİLMEMELİ
Adil yönetici atama sisteminin önemine dikkat çeken Ayhan, proje okullarında yönetici atamalarının liyakate göre yapılmadığını ifade etti. Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Ayhan, şunları kaydetti: “27 Eylül tarihinde 9 bini okul müdürü olmak üzere 20 bin yönetici sisteme girdi. Bu süreçte Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk sayesinde mülakatlarda adaylara yazılı sınav puanı verildi. Bu, sendikamızın yıllardır talep ettiği bir husus idi. Tavrından dolayı Sayın Ziya Selçuk’a bir kez daha teşekkür ediyorum. Ancak Milli Eğitim Bakanı Sayın Selçuk aynı tutumu proje okullarında sürdüremedi. Bakınız; şubelerimiz aracılığıyla proje okullarındaki yöneticilerin sendikal dağılımını araştırdık. Buna göre; proje okullarına yapılan atamalarda 940 müdürün 829’unun bir sendikanın üyesi olduğu ortaya çıktı. Yönetici Atama Yönetmeliği’nde sınav puanı esası getirenler neden aynı başarıyı proje okullarında sağlayamadı? Kaldı ki proje okulları sınav ile öğrenci alan okullardır. Başarılı öğrencilerin okuduğu bu okullarda liyakat esasına göre değil de yandaşlık esasına göre atanmış yöneticilerin iş başında bulunması kabul edilemez bir durumdur. MEB taşra teşkilatının önemli bir çoğunluğu adeta çetelerin tahakkümü altındadır. Dolayısıyla söz konusu çeteler istediği kişilerin bu okullara yönetici olarak atanmasını sağlayabilmektedir. Oysa İl Milli eğitim Müdürlüğü, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü makamları, devletin o makamlarda bulunanlara bir emanetidir. Bu makamları işgal edenler aynı zamanda o makamların itibarını korumakla da mükelleftir. Güzel ülkemizi 15 Temmuz felaketine sürükleyen nedenlerin başında, kamusal alanın mensubiyetler üzerinden tanzim edilmiş olması gelmiyor muydu? Artık yeni 15 Temmuzlar yaşama lüksümüz yok. Bu nedenle çete yapılanmalarına ve bunların müdahalelerine asla izin verilmemeli ve proje okulları mutlaka MEB Yönetici Atama Yönetmeliği’ne tabi olmalıdır.”
ÖĞRETMENLİK MESLEK KANUNU ÇIKARILMALI
Öğretmenlik Meslek Kanununun çıkarılması gerektiğine işaret eden Ayhan, “Öğretmenlerin itibarını artıracak, statüsünü sağlam bir zemin üzerine kavuşturacak bir meslek kanununun çıkarılmasını destekliyoruz. Tabi mevcut kazanılmış haklarımızın baki kalması kaydıyla” dedi.
ŞİDDET ÖNLENMELİ
Eğitim çalışanlarına yönelik şiddete de değinen Ayhan, öğretmenliğin her önüne gelenin hakaret ve darp edebileceği bir meslek grubu haline geldiğine dikkat çekti. “Bana bir harf öğretenin kırık yıl kölesi olurum’ diyen bir medeniyetin çocukları iken, muteber bir tutumla öğretmene yaklaşan bir toplum iken ne zaman ve nasıl bu duruma geldik?” diye sordu. Eğitim çalışanlarına yönelik şiddet konusunda toplumun duyarlı olmasını isteyen Ayhan, “Öğretmene verdiğiniz değer aslında kendi çocuğunuza verdiğiniz kıymettir. Dolayısıyla eğitim çalışanlarına sahip çıkın” dedi. Ayhan Türk Eğitim-Sen’in eğitim çalışanlarına yönelik şiddeti önlemek için hazırladığı kanun teklifine tüm siyasi partilerin destek vermesini istedi.

İsmail AYHAN
Türkiye Kamu-Sen Çankırı İl Başkanı
Türk Eğitim-Sen Çankırı Şube Başkanı

reklam

YORUM YAP