-5° Kapalı
  • EURO
  • DOLAR

AYDIN AKBAŞ ÜLKE VE ÇANKIRI GÜNDEMİ HAKKINDA AÇIKLAMALARDA BULUNDU

İYİ Parti Çankırı İl Başkanı Aydın Akbaş, 25 Ağustos Perşembe günü (bugün) bir basın toplantısı düzenleyerek ülke ve Çankırı gündemi hakkında açıklamalarda bulundu. Akbaş, hükümetin birçok kesimin beklentilerini karşılamaktan uzak kalan 3600 ek gösterge açıklamasını eleştirerek başladığı konuşmasında şunları söyledi: “Değerli basın mensupları; İlçe Başkanlarım, İl Başkan Yardımcılarım, Yönetim Kurulu üyelerimiz, hanımefendiler, beyefendiler ; Bugün […]
Genel - 25 Ağustos 2022 23:05 A A

İYİ Parti Çankırı İl Başkanı Aydın Akbaş, 25 Ağustos Perşembe günü (bugün) bir basın toplantısı düzenleyerek ülke ve Çankırı gündemi hakkında açıklamalarda bulundu. Akbaş, hükümetin birçok kesimin beklentilerini karşılamaktan uzak kalan 3600 ek gösterge açıklamasını eleştirerek başladığı konuşmasında şunları söyledi:

“Değerli basın mensupları;

İlçe Başkanlarım, İl Başkan Yardımcılarım, Yönetim Kurulu üyelerimiz, hanımefendiler, beyefendiler ; Bugün burada basın açıklaması ve devamında ilçe başkanları toplantısı yapmak için toplanmış bulunuyoruz. Hepinizi en kalbi duygularımla selamlıyorum, hepiniz hoş geldiniz.

Yaptığımız saha çalışmalarında vatandaşlarımızdan bizlere iletilen sorunları gündeme getirmek istiyorum. Değerli arkadaşlar, değerli basın mensupları, kamu çalışanları ve memurlar arasında haksızlık ve huzursuzluk oluşturan, 5 Temmuz 2022 tarih ve 31887  sayılı resmi gazetede yayımlanarak Ocak 2023’ten itibaren yürürlüğe girecek olan 3600 Ek göstergeyi gündeme getirmek istiyorum. Öğretmen, polis, hemşire ve imamın dışında kalan kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan 2 ve 4 yıllık Yükseköğretim görmüş, 1/4 derecesine gelmiş bulunan tekniker, şef, memur vs ünvanlarda çalışan memurlara 3600 Ek gösterge verilmemiştir. Yapılan düzenlemede 3600 Ek gösterge yerine 600 gösterge puanı verilmiş olup brüt 117 TL artış sağlamıştır. Bunun emekli ikramiyesine katkısı 5000 TL, maaşa katkısı 100 TL olacaktır. Söz konusu durum ücret adaletsizliğini ifade etmektedir. Devletin eşit işe eşit ücret anlayışına aykırıdır. Devlet vatandaşları arasında böyle bir ayrım yapamaz, yapmamalıdır. Söz konusu durum Sosyal Adalet anlayışına uymamaktadır. 3600 Ek göstergeden faydalanamayan yaklaşık 120.000 tekniker bir o kadar şef ve memur vardır. Bu çalışanlarımız iktidardan mağduriyetlerinin giderilmesini talep etmektedir. Kamuoyuna arz ederim.

Değerli basın mensupları , kıymetli dava arkadaşlarım;

Yeni bir eğitim ve öğretim yılına girerken Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörümüz  tüm kontenjanlar dolduğunu belirtmektedir. Takriben üniversitemizde 3790 yeni kayıt ile beraber 20.333 öğrenci mevcudu olacağı, bu rakamın yüksek lisan öğrencisi ile beraber 22 bini aşacağını ifade etmektedir. Çankırı’da toplam devlet yurdu ve özel yurtların bu sayıdaki öğrencileri barındırmayacağı gün gibi aşikardır. Rektörümüzün çabaları  otellerimizin ve diğer kuruluşların desteği ile ek barınma yerleri açılmaya çalışılıyor.

Bu sadece Rektörümüzün sorunu değil, tüm Çankırı’mızın sorunudur. Burada Çankırı Valiliği, Belediye ve Emniyet Müdürlüğü, Sivil Toplum Kuruluşları, Siyasi Partiler bir platform oluşturulmalı, kaç öğrenci örgün öğretim için geliyor, kaç kişilik özel ve devlet yurdu var, yurt ve barınma açığının ne kadar olduğu tespit edilmelidir.

Çankırı’da kiralık ev yokluğu da göz önüne alınarak bir çalışma yapılması gerekmektedir. Alternatif barınma yerleri bulunmalıdır. Özel sektörde kapalı bulunan  Şelale Kız Yurdu gibi, kamu lojmanları ve misafirhane gibi yerlerin öğrencilerin barınması için düzenlemesi yapılmalıdır. Çankırı olarak öğrencilerimizin barınma sorununu çözmez isek bir kısmı ya kayıt donduracak ya da Çankırı’mıza barınma sorunu nedeniyle gelemeyeceklerdir.

Çankırı çevre yolu çalışmaları hangi aşamada? Halk ödenek bitmiş  yol durdurulmuş diyor. Bayburt İnşaat’ın 5 ayrı ekibi bu yolda çalışırken, sadece Fatih Mahallesi üst geçitte köprüde bir ekip çalışıyordu, o  ekipte ortadan kayboldu. Burada ki  yolun durumu kazalara davetiye çıkartıyor, çalışma uzun süre bekleyecek ise yolun düzeltilmesini talep ediyorum.

Çankırı Yeni Devlet Hastanesine ile ilgili yer tespiti yapıldı, inşaat başlayacak deniyordu. Yer analiz raporlarının çok olumlu çıkmadığı, durumun belirsizliğinden bahsediliyor. Hastane nereye yapılacak? Temeli ne zaman atılacak? Yetkililerden halkımızı aydınlatacak bir açıklama bekliyorum.

Şehir meydanı Belediye Başkanlığımızın başlattığı proje ile sadece SSK’dan alınan yere mi yapılacak? SSK ve eski Valilik yeri birleştirip beraber mi yapılacak? Burada halk her iki alanın ortak projelendirilip Çankırı’ya yaraşır bir şehir meydana yapılmasını istiyor. Yetkililerden bu konularda bizleri ve hemşerilerimizi bilgilendirecek açıklamalar beklediğimizi kamuoyunun bilgisine arz ediyorum.

İYİ Parti zor zamanlarda kuruldu, zor süreçlerden geçti, gelinen noktada Genel Başkanımız Meral Akşener halkın umudu oldu. Merkez Partisi olma yolunda ve iktidar olmak için başta Genel Başkanımız iki buçuk yıldır, İl – İl, ilçe – ilçe gezerek esnafımızın, köylümüzün, vatandaşlarımızın sorunlarını dinlemekte, ekonomiden eğitime, tarımdan hayvancılığa hayat pahalılığından esnaf ve çiftçinin sorunlarını meclis gündemine milletvekillerimizle taşımaktadır.

İYİ Partimizin iktidar yürüyüşünde bizde ilimizde katkı sunmak için var gücümüzle çalışıyoruz. Dün kurucu İl Başkanımız Çetin Kaptan ve eski İl Başkanımız Bora Kanat’tan devraldığımız bayrağı yukarıya taşımak için İl Divan Kurullarımızla, İl Yönetimimizle, İlçe Başkanlarımızla gece gündüz demeden çalışıyoruz. Tüm ilçelerde ilçe teşkilatlarını tamamlayan partimiz, parti binalarımızı oluşturmuştur. Allah nasip ederse 6 Eylül’de Kurşunlu teşkilat binamızı, devamında Çerkeş ve Kızılırmak ilçe binalarımızın açılışını yapacağız.

Bizler iktidar yürüyüşünde yol yürürken bazı arkadaşlarımız bu süreçte bizimle yol yürüyemediler ve parti tüzüğümüz çerçevesinde divan üyeliklerinden kendilerini almak zorunda kaldım. Yönetim kurulumuzun kararı ile bu arkadaşlarla çalışamayacağımızı bildirdiğimiz halde yönetimden istifa etmediler. Biz de Genel Merkez Disiplin kurulundan yönetim kurulu üyeliklerinin düşürülmesini talep ettik. Bu arkadaşlar Murtaza Yiğit, Mehmet Levent Ege ve Veysel Bacacı’nın artık yönetimimizle bağlantıları olmadığı halde, Çankırı üyemiz olmayan Ankara/Keçiören üyesi Umut Özcan adlı şahısla yaptıkları ziyaretler partimizi bağlamamaktadır. Hala kendilerini yönetim ve divan kurulu üyesi olarak tanıtmaları had bilmemezliktir. Bu şahıslar, çalışmalarından bilgim olduğunu ifade etmektedirler. Ben Çankırı İl Başkanı ve Kale komutanı olarak bu şahıslar hakkında çalışma talimatım yoktur. Biz tüm çalışmalarımızı raporlandırıyor ve aylık olarak Genel Merkeze gönderiyoruz. Yetkileri olmadığı halde paralel yapılanma görüntüsü verenlere asla müsaade etmeyeceğiz. Kamuoyunun bilgisine arz ediyorum.

Yine bazı ilçelerimizde yenileme ve azil işlemi oldu. Çerkeş ilçemizde kurucu ilçe başkanımız Sabri Doğdu’nun yerine Haydar Çamdibi atanmış ve yeni yönetim kurulu oluşturularak çalışmalarına devam etmektedir. Orta kurucu ilçe başkanımız Hasan Canbaz, Siyasi parti üyeliğine engel mahkeme kararı olduğu için Yargıtay’ın gönderdiği yazıya istinaden görevinden Azil edildi. Yerine yeni atama yapacağız. Bu kurucu ilçe başkanlarımız kendi olaylarını biliyorlar. Sosyal medyada biz görevden almışız gibi izlenim yaratılmaya çalışılmaktadır. Ben her iki ilçe başkanımıza partimize yaptığı hizmetlerden ve zor zamanlarda taşın altına elini koyduklarından dolayı teşekkür ediyorum.

Allah’ın izni ile İYİ Partimizin iktidar yürüyüşünü hem Türkiye’de hem Çankırı’daki yükselişini  kimse engelleyemeyecektir. İYİ Parti iktidar olacak, biz milletimizi Adalet ve Liyakat ile yöneteceğiz.

Az Kaldı…”

Genel - 23:05 A A
BENZER HABERLER