20° Kapalı
  • EURO
  • DOLAR

AYASOFYA’DA İLK CUMA NAMAZI KILINDI

Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi günlerdir yapılan hazırlıkların ardından, 86 yıl aradan sonra bugün kılınan Cuma namazıyla ibadete açıldı. Yoğun güvenlik önlemleri altında yapılan açılış ve kılınan Cuma namazına aşırı katılım olunca emniyet güçleri Ayasofya Camii girişini kapattı. Ellerinde seccadelerle geceden Ayasofya Camii önüne gelip sabaha kadar dua eden ve Kur’an-ı Kerim okuyan vatandaşlar Cami etrafındaki […]
Genel - 24 Temmuz 2020 23:02 A A

Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi günlerdir yapılan hazırlıkların ardından, 86 yıl aradan sonra bugün kılınan Cuma namazıyla ibadete açıldı. Yoğun güvenlik önlemleri altında yapılan açılış ve kılınan Cuma namazına aşırı katılım olunca emniyet güçleri Ayasofya Camii girişini kapattı.

Ellerinde seccadelerle geceden Ayasofya Camii önüne gelip sabaha kadar dua eden ve Kur’an-ı Kerim okuyan vatandaşlar Cami etrafındaki bariyerlerin açılmasıyla birlikte adeta Camiye hücum etti. Sabah namazını Cami etrafındaki meydanda kılan vatandaşlar, Cuma namazını Ayasofya Camii’nde kılabilmek için birbirleriyle yarıştılar. Caminin kısa zamanda dolmasının ardından etraftaki bariyerlerle Cami girişinin halka kapatılmasının ardından gelen vatandaşlar çevredeki camilere yönlendirildiler.

Hutbeyi okumak için minbere çıkan Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın elinde fethin sembolü olan bir kılıç vardı. Kılıç ile hutbe verme geleneği, Osmanlı Devleti’nde şehrin kılıçla alındığı anlamına geliyordu. Kılıcın sağ elde tutulması savaş, sol elde tutulması ise barışı temsil ediyor. Yine Osmanlı döneminin Fetih geleneğinde fethin sembolü olarak asılan iki yeşil sancak caminin minberine asılmıştı.

Halk arasında yoğun ilgi ve sevgiyle karşılanan Ayasofya Müzesi’nin Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi olarak hizmete açılması komşumuz Yunanistan’da aşırı tepkilerle karşılandı. Ulusal yas ilan edilen ülkede bayraklar yarıya indirildi.

Yunanistan Başbakanı Miçotakis, 86 yıl sonra ilk kez kılınan cuma namazıyla birlikte bugün resmen ibadete açılan Ayasofya Camii ile ilgili yaptığı açıklamasında “Bugün İstanbul’da gerçekleşen şey güç değil zayıflık göstergesidir, Ayasofya’nın camiye çevrilmesi de 21. yüzyıl uygarlığına hakarettir” şeklinde küstahça ifadeler kullandı.

Genel - 23:02 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.