-0° Kapalı
  • EURO
  • DOLAR

AVCILARA KÖTÜ HABER: “AV SEZONU PAZAR GÜNÜ SONA ERİYOR”

Tarım ve Orman Bakanlığı 9. Bölge Müdürlüğü bugün yayınladığı bir basın bildirisiyle ülke genelinde av sezonunun sona erdiğini açıkladı. Sezonun yeniden başlayacağı tarihin belirtilmediği açıklamada şu ayrıntılara yer verildi: “4915 sayılı Kara Avcılığı Kanunu kapsamında 2020-2021 Av Dönemi Merkez Av Komisyon Kararı ile belirlenen av sezonu, 22 Ağustos 2020 tarihinde başlamış ve 07 Mart 2021 […]
Çankırı - 5 Mart 2021 22:55 A A

Tarım ve Orman Bakanlığı 9. Bölge Müdürlüğü bugün yayınladığı bir basın bildirisiyle ülke genelinde av sezonunun sona erdiğini açıkladı. Sezonun yeniden başlayacağı tarihin belirtilmediği açıklamada şu ayrıntılara yer verildi:

“4915 sayılı Kara Avcılığı Kanunu kapsamında 2020-2021 Av Dönemi Merkez Av Komisyon Kararı ile belirlenen av sezonu, 22 Ağustos 2020 tarihinde başlamış ve 07 Mart 2021 tarihi itibariyle sona ermiştir. Av sezonu, av hayvanlarının eş tutma, üreme, yavru büyütme ve erginleşme gibi yaşama evreleri dikkate alınarak belirlenmekte olup üreme döneminin başladığı av sezonu kapanış tarihi itibariyle ülke genelinde av yasağı başlamıştır.

Av sezonunun açılacağı ve duyurulacağı tarihe kadar toplumun tüm kesimlerinin; av ve yaban hayvanlarını avlamanın, rahatsız etmenin ve yavruları ile yumurtalarını toplamanın yasak olduğu bilinciyle hareket ederek tabii ortamlarda daha hassas olması beklenmektedir.
Bakanlıkça ve Merkez Av Komisyonunca getirilen kurallara uyulması, av ve yaban hayatı kaynaklarının koruma-kullanma dengesi içerisinde sürdürülebilirliğinin sağlanması ve gelecek kuşaklara aktarılması açısından büyük önem arz etmekte olup kurallara uymayanlar hakkında yaptırım uygulanacaktır.

Kamuoyuna duyurulur.”

Çankırı - 22:55 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.