Kapalı
  • EURO
  • DOLAR

ATIL TARIM ARAZİLERİ YENİDEN TARIMA KAZANDIRILACAK “TAŞYAKA YEŞERECEK”

     Çankırı genelinde kuru tarım alanlarında çeşitli sebeplerle nadasa bırakılan, ekilemeyen, atıl durumda kalan alanların tarımsal üretime dâhil edilmesi amacıyla çeşitli projeler yapılıyor. Bu projelerin uygulamaya alınması ile birlikte kullanılamayan bu alanlardan elde edilecek gelir sayesinde çiftçilerimizin refah seviyesinin arttırılması, ülke ekonomisine katkı sağlanması hedefleniyor.       Kurşunlu ilçemize bağlı İğdir köyünde su […]
Genel - 28 Eylül 2021 19:26 A A
     Çankırı genelinde kuru tarım alanlarında çeşitli sebeplerle nadasa bırakılan, ekilemeyen, atıl durumda kalan alanların tarımsal üretime dâhil edilmesi amacıyla çeşitli projeler yapılıyor. Bu projelerin uygulamaya alınması ile birlikte kullanılamayan bu alanlardan elde edilecek gelir sayesinde çiftçilerimizin refah seviyesinin arttırılması, ülke ekonomisine katkı sağlanması hedefleniyor.
      Kurşunlu ilçemize bağlı İğdir köyünde su kaynaklarının yetersizliği, engebeli ve taşlı arazi yapısı gibi nedenler ile atıl durumda olan ve kuru tarım yapılan alanların tarıma kazandırılması için çeşitli çalışmaların yürütüldüğünü belirten Dr. Hüseyin DÜZGÜN, Çankırı İl Tarım Müdürlüğü bünyesinde bulunan taş toplama makinası kullanılarak bu alanların taşlardan temizlenip ekime elverişli hale getirilebileceğini, makine ve ekipman kullanımının kolaylaşacağını temin edilecek hububat tohumlarının ekilmesi suretiyle bu alanların tarıma yeniden kazandırılabileceğini ifade etti.
      Benzer proje ve çalışmaların bölge çiftçilerine örnek olmasının sağlanması ve modern üretim metodlarının üreticilere benimsetilmesi için tüm imkânlarının çiftçinin kullanımına sunulacağını ifade eden Dr. Hüseyin DÜZGÜN “Çankırı İlimizin Taşyaka diye anılan bölgesinde yeni başlattığımız arazilerin taştan temizlenmesi projesiyle bu alanlar artık Verimli Yaka olarak anılacaktır inşallah” dedi.
Genel - 19:26 A A
BENZER HABERLER