-5° Kapalı
  • EURO
  • DOLAR

ATATÜRK’ÜN ÇANKIRI’YA GELİŞİNİN 97. YILDÖNÜMÜ TÖRENLERLE KUTLANDI

İlimizde Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün Çankırı’ya Gelişinin 97’nci Yıl Dönümü Düzenlenen Törenle Kutlandı.  Törene Vali Abdullah Ayaz, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Salih Büyük, Çankırı Belediye Başkan İsmail Hakkı Esen, Çankırı Cumhuriyet Başsavcı Vekili Cahit Şar, İl Emniyet Müdürü Yılmaz Delen, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Yusuf Mutlu Genç, siyasi parti il temsilcileri, STK temsilcileri, Gaziler, daire […]
Çankırı - 24 Ağustos 2022 10:03 A A
İlimizde Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün Çankırı’ya Gelişinin 97’nci Yıl Dönümü Düzenlenen Törenle Kutlandı.
 Törene Vali Abdullah Ayaz, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Salih Büyük, Çankırı Belediye Başkan İsmail Hakkı Esen, Çankırı Cumhuriyet Başsavcı Vekili Cahit Şar, İl Emniyet Müdürü Yılmaz Delen, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Yusuf Mutlu Genç, siyasi parti il temsilcileri, STK temsilcileri, Gaziler, daire amirleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Atatürk Anıtı’nda gerçekleştirilen tören, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Anıta çelenk sunulmasının ardından Atatürk’ün, Çankırılılara hitabı okundu.
Daha sonra Vali Ayaz’a ATATÜRK’ün ilimize gelişini temsilen Türk bayrağı öğrenciler tarafından teslim edildi. Törende Çankırı Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen, günün önemine binaen bir konuşma yaptı. Konuşmanın ardından Vali Ayaz ve beraberindekiler Mustafa Kemal ATATÜRK’ün ilimizde konakladığı odayı ziyaret ettiler. Vali Ayaz ziyaret esnasında odada bulunan deftere duygularını yazarak imzaladı.
Vali Abdullah Ayaz, deftere şu mesajı yazdı:

“Aziz ATATÜRK,

23 Ağustos 1925 tarihinde ilimizi şereflendirmenizin 97. yıl dönümünü yâd etmenin gururu ve mutluluğunu yaşıyoruz. Zatıâlinizin liderliğinde, milletimizin büyük fedakârlıkları ve mücadeleleri sonucunda Cumhuriyetimizin kurulmasının ardından çıkmış olduğunuz yurt gezilerinde Çankırı’ya yer vermeniz ilimiz adına bir gurur vesilesidir.

Milli Mücadelemizin zaferle sonuçlandırılmasında tarihi öneme sahip bir güzergâh olan İstiklâl Yolu’nda gerçekleştirdiğiniz geziniz esnasında, ilimizi ziyaret ettiğiniz bu tarihî günün yıl dönümünü, bugün bizler de aynı duygularla idrak ediyoruz.

Saygı, özlem ve minnetle…”

Program, Atatürk’ün Çankırı’ya gelişiyle ilgili belgeler ve fotoğrafların sergilendiği serginin gezilmesinin ardından sona erdi.
Çankırı - 10:03 A A
BENZER HABERLER