reklam
reklam
DOLAR31,5602% 0.61
EURO34,3367% 0.83
STERLIN40,1322% 0.96
FRANG35,7018% 0.52
ALTIN2.150,84% 2,37
BITCOIN2.115.0006.592
reklam

ATATÜRK’ÜN ÇANKIRI’YA GELİŞİ VE ŞAPKA İNKILABININ 98. YILDÖNÜMÜ KUTLANDI

Yayınlanma Tarihi : Google News
ATATÜRK’ÜN ÇANKIRI’YA GELİŞİ VE ŞAPKA İNKILABININ 98. YILDÖNÜMÜ KUTLANDI
reklam

23 Ağustos Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Çankırı’ya gelişi ve Şapka İnkılabının 98. yıl dönümü dolayısı ile kentte tören düzenlendi. Atatürk Anıtı önündeki törende sporcu gençler, Vali Mustafa Fırat Taşolar’a Ulu Önder Atatürk’ün Çankırı’ya gelişini temsil eden Türk bayrağını öptükten sonra uzattı. Vali Taşolar, “Ben de Büyük Atatürk’ün, şehit ve gazilerimizin emanetini büyük bir gururla alıyor, tüm Çankırı ve Türk gençliğinin muhtaç olduğun kudretin damarlarınızdaki asil kanda mevcut olduğunu hiçbir zaman unutmamanızı temenni ediyorum.” dedi ve üç defa öperek bayrağı teslim aldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile devam eden törende Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen Atatürk Anıtı önüne çelenk koydu, günün anlam ve önemini belirten bir de konuşma yaptı.

Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen yaptığı konuşmada; TUZFEST’i Ağustos ayında yapmalarının bir sebebinin de 23 Ağustos Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Çankırı’ya gelişi ve şapka inkılabı ile 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın yıldönümlerine coşkulu bir giriş yapma isteği olduğunu söyledi.  Esen, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk, dünyanın en büyük lideridir.” desek buna hiçbir ülke ve hiçbir kimse karşı tez geliştiremez. Büyük bir liderdir, çünkü güçlü bir devlet kurmaktan öte büyük bir zihniyet devrimi yapmıştır. Yani zor olanı başarmıştır. Tarihimize baktığımızda şan, şöhret, onur, güçten bahsederiz, lakin biz Türk milletine en çok yakışan hür, bağımsız ve özgür yaşamayı tercih etmemizdir. İşte bu bağımsızlık yolunda İstiklal Yolunun ve Şapka İnkılabının önemli noktalarından birisi de, gururla söylüyorum, memleketimiz Çankırı’dır. Bu toprakların evlatları, yarenleri, her daim milli egemenlik, bağımsızlık ve demokrasi hareketinin destekçisi olmuştur. 23 Ağustos 1925, içeriğine baktığınız zaman, milliyetçi unsurlar ışığında gerçekleştirilen bir devrim gezisidir. Çankırı, bu gezinin merkezlerinden Çankırı halkı da memleket davasında bu devrime sahip çıkan ve destek veren gözü pek bir halk olmuştur.  Bu açıdan memleketimiz ve halkımız, ülkemizin geleceğine yön veren milli konular üzerinde stratejik bir rol üstlenmiştir.” dedi.

Törenin ardından protokol, Ahmet Mecbur Efendi Bilim ve Sanat Merkezi’nde Atatürk’ün Çankırı ziyaretinde kaldığı odayı ziyaret etti. Ziyarette Vali M. Fırat Taşolar, odada bulanan deftere, ” Aziz Atatürk, Millî Mücadele’de büyük önem arz eden bir güzergâh olan İstiklâl Yolu’nda yer alan ilimiz Çankırı’yı teşriflerinizin 98. yıl dönümü vesilesiyle, ziyaretinizde konakladığınız odada hatıranızı yâd ediyoruz.

Zâtınızın liderliğinde, aziz Türk milletinin birlik ve beraberlik ruhuyla büyük zorlukları aşarak ortaya koyduğu mucizenin tecellisi olan Cumhuriyetimizin 100. yılına ulaşmanın gurur ve mutluluğunu milletçe yaşamaktayız. Tarih yolculuğundaki yeniden varoluş mücadelemizi Cumhuriyetle taçlandırdıktan sonra çıktığınız yurt gezilerinde, ilimize yer verdiğiniz tarihi günün yıl dönümünde zatınızı bir kez daha minnet, sevgi ve rahmetle anıyoruz.” diye yazdı.

Vali M. Fırat Taşolar’ın anı defterini imzalamasının ardından Atatürk Fotoğrafları konulu fotoğraf sergisi gezildi. Sonrasında protokol, şehitlikte dua etti.

reklam

YORUM YAP