Kapalı
  • EURO
  • DOLAR

ATATÜRK ANITI RESTORE EDİLİYOR

Çankırı Belediyesi, şehir merkezinde bulunan Atatürk Anıtı’nı bakıma alarak restore ediyor. Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Şapka İnkılabını başlatmak üzere Çankırı’yı onurlandırmasının üzerine Atatürk’ün, dönemin Hükümet Konağı önünde çekilmiş resminden ilham alınarak 1944 yılında rahmetli Heykeltıraş Kenan Yontunç tarafından yapılan Atatürk Anıtı, görkemli haline dönüştürülüyor. Alanında uzman akademisyen öncülüğünde bakıma alınan Atatürk heykeli, temizlik çalışmaları […]
Çankırı - 2 Eylül 2020 16:48 A A

Çankırı Belediyesi, şehir merkezinde bulunan Atatürk Anıtı’nı bakıma alarak restore ediyor. Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Şapka İnkılabını başlatmak üzere Çankırı’yı onurlandırmasının üzerine Atatürk’ün, dönemin Hükümet Konağı önünde çekilmiş resminden ilham alınarak 1944 yılında rahmetli Heykeltıraş Kenan Yontunç tarafından yapılan Atatürk Anıtı, görkemli haline dönüştürülüyor.

Alanında uzman akademisyen öncülüğünde bakıma alınan Atatürk heykeli, temizlik çalışmaları kapsamında,  hava şartlarından dolayı heykel üzerinde biriken tabakadan arındırıldı. Rölyef üzerine de uygulanan temizlik işleminin ardından siyah bronz endüstriyel boya uygulaması gerçekleştirildi. Anıt üzerinde belirlenen açılmalar aslına uygun bir şekilde kapatıldı. Kaidenin arkasında Atatürk’e ait sözlerin yer aldığı yazılı metin ise uygun yöntemler ile temizlendikten sonra okunur hale getirildi.

Çalışmaları yerinde inceleyen Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen, hür düşünce ve istiklali sembolize eden yegâne anıtın 76 yıl önceki gibi, ilk halinde görünmesi için çalışma yaptıklarını kaydetti. Heykellerin sembolik ve kendilerine özgü olduğunu belirten Esen, amaçlarının saygı ve minnet göstermenin ötesinde T.C. Kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün düşüncelerini diri tutmak ve bu topraklar için milli bir mücadele veren her şehit ve gazinin anılarını kalıcı kılmak olduğunu vurguladı.

Çankırı - 16:48 A A
BENZER HABERLER