Parçalı bulutlu
  • EURO
  • DOLAR

ASLAN: “YANDAŞ ŞİRKETLERE VERİLEN DESTEK SMA HASTALARINA NEDEN VERİLMİYOR”

Sma (Spinal Muskuler Atrofi) omurilikte bulunan ön boynuz motor sinir hücrelerini etkileyerek, hareket kabiliyetini kısıtlayan bir kas hastalığıdır. Türkiye’de pek çok kişi SMA ile mücadele ediyor ve bu hastalıkla karşılaşan her birey hastalığın zorlu etkileriyle mücadele ediyor. SMA hastalığının tedavisi için geliştirilen ilaç, yapılan uzun araştırmalar sonucu 2016 yılının Eylül ayında FDA ve EMA tarafından […]
Çankırı - 27 Kasım 2021 18:15 A A

Sma (Spinal Muskuler Atrofi) omurilikte bulunan ön boynuz motor sinir hücrelerini etkileyerek, hareket kabiliyetini kısıtlayan bir kas hastalığıdır. Türkiye’de pek çok kişi SMA ile mücadele ediyor ve bu hastalıkla karşılaşan her birey hastalığın zorlu etkileriyle mücadele ediyor. SMA hastalığının tedavisi için geliştirilen ilaç, yapılan uzun araştırmalar sonucu 2016 yılının Eylül ayında FDA ve EMA tarafından onaylandı. Ancak tedavi için gerekli olan bu ilacın tek dozu 55 bin Euro. Türkiye’de  SMA hastalarına ise ilaç geri ödemesiz verilmiyor. Tip ayırt etmeksizin tüm SMA hastalarının tedavisinin SGK kapsamında geri ödemesiz karşılanmasını istiyoruz.

Bu süreci yaşayan tüm ailelerimiz ile birlikte, “iktidar bazı şirketlerin borçlarını silerken neden SMA hastalarımızın ilaçlarını karşılamıyor?”  diye sormak istiyoruz. Evet maalesef devletimiz bazı yandaş holdinglerin milyonlarca liralık vergi borçlarını tek kalemde silerken, Ömer Alp gibi SMA hastası yavrularımızın tedavilerini karşılamıyor. Aileler yardım kampanyaları sırasında fazlasıyla tükeniyor ve yorgun düşüyor. Yakın zamanda SMA hastası bir çocuğumuzun annesi çaresizlikten kendi canına kıydı. İktidarın SMA hastalarının yanında olması gerektiğini ve artık bu müjdeli haberi bir an önce vermesi gerektiğini düşünüyoruz.

Çankırı’nın evladı Ömer Alp için tüm Türkiye’yi destek olmaya davet ediyoruz. SMA‘lı hastalarımızın tedavi sürecinin ne kadar zor ve masraflı olduğunu biliyoruz. Son günlerde artan dolar kuru, aileleri daha da zor duruma düşürüyor. Ailelerimize gereken desteği her zaman vermeliyiz. Dayanışmamızı hep birlikte büyütmeli ve çaresizlik zincirini el ele vererek kırmalıyız. SMA’lı çocuklar hepimizin çocukları, SMA’lı yetişkinler hepimizin geleceğidir.

Vakit yok! Ömer Alp ve diğer SMA hastaları için tüm Çankırı halkının ve ülkemizin dört bir yanındaki vatandaşlarımızın desteklerini esirgemeyeceklerini biliyoruz. 81 il el ele vererek ailelerimizin yanında olacağız.

TÜRKİYE CUMHURİYETİ ÇOCUKLARINI ÖLÜME TERK EDEN BİR ÜLKE OLMAMALIDIR.

Saygılarımla…

CHP ÇANKIRI İL KADIN KOLLARI BAŞKANI

AYNUR ASLAN

Çankırı - 18:15 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.