14° Hafif yağmur
  • EURO
  • DOLAR

ASGARİ ÜCRETTE İMZALAR ATILDI

Asgari ücrette 2020 yılı için verilecek maaş zam oranı son dakika kararıyla % 15.04 olarak belirlendi. 2.578 liranın altında bir asgari ücreti kabul etmiyoruz diyen Türk-İş uzlaşılan zam oranı istediği gibi olmayınca, toplantı sonunda düzenlenen basın toplantısını terk etti. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk yaptığı açıklamada “1 Ocak 2020 tarihinden itibaren […]
Ekonomi - 26 Aralık 2019 17:52 A A

Asgari ücrette 2020 yılı için verilecek maaş zam oranı son dakika kararıyla % 15.04 olarak belirlendi. 2.578 liranın altında bir asgari ücreti kabul etmiyoruz diyen Türk-İş uzlaşılan zam oranı istediği gibi olmayınca, toplantı sonunda düzenlenen basın toplantısını terk etti.

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk yaptığı açıklamada “1 Ocak 2020 tarihinden itibaren asgari ücreti brüt 2.943 TL, net 2.324 TL olarak belirledik. Bu sene de Asgari Ücret Tespit Komisyonu’muz kararını oy çokluğu ile aldı. 2020 yılında asgari ücret desteğini tüm işletmeler için 75 lira olarak sürdürmeye devam edeceğiz ” ifadelerini kullandı.

Sözleşmenin istedikleri rakamın çok altında kaldığını ifade eden Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat ise şunları söyledi:

“Biliyorsunuz bizim Türk İş olarak çalışmalarımız sonucunda çıkan açlık-yoksulluk ve yaşam maliyeti olarak açıkladığımız rakamları daha önce paylaştık. Geldiğimiz nokta itibariyle açıkladığınız rakamı işçi kesimi olarak kabul edemeyeceğimizi ifade ediyorum. 2008 yılında başlayan ve günümüze kadar devam eden kriz nedeniyle alım gücünün en düşük dönemini yaşıyoruz. Bu belirlenen rakam işçilerimize 10 gün bile yetmeyeceğini düşünüyoruz. Kararınıza katılmıyoruz ve toplantıdan ayrılıyoruz.”

Ekonomi - 17:52 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.