reklam
reklam
DOLAR32,1873% 0.16
EURO35,0296% 0.16
STERLIN41,1428% 0.25
FRANG35,3512% 0.5
ALTIN2.426,50% -0,12
BITCOIN68.665,010.302
reklam

ANKARA’DA 5-8 EKİM TARİHLERİNDE ÇANKIRI RÜZGARI ESECEK

Yayınlanma Tarihi : Google News
ANKARA’DA 5-8 EKİM TARİHLERİNDE ÇANKIRI RÜZGARI ESECEK
reklam

Çankırı’nın tarihi, kültürel ve yöresel değerleri Ankara’da vatandaşlar ile buluşuyor. 1074 yılında Emir Karatekin Bey tarafından fethedilerek Türk toprağı haline getirilen ve bin yıldır düşman ayağının basmadığı Çankırı, geçmişten günümüze tüm güzellikleri ile birlikte Ankara’da düzenlenen 5. Tanıtım Günleri ile kapılarını Ankaralılara açıyor.

medyaankara.com ‘un haberine göre Ankara’da yaşayan hemşehri grupları arasında en çok nüfusa sahip olan üçüncü şehir olan Çankırı, 11 ilçesi ve merkezinden katılımlar ile Ankara’daki vatandaşlara 5-8 Ekim 2023 tarihinde güzelliklerle dolu 4 gün yaşatacak.

Türkiye’nin milli mücadele döneminden günümüze kadar en çok şehit veren ve vatan, millet, bayrak söz konusu olduğunda en ön safta yer alan şehirlerinden olan Çankırı bu sefer tarihi, kültürü, sanatı, yöresel lezzetleri, yaren kültürü ve yer altı tuz şehri ile haberlere konu olacak.

Çankırı’da bulunan 5 bin yıllık Yer Altı Tuz Şehri’nden esintilerin yer alacağı, Ankaralıların mineral deposu şifa kaynağı hakiki kaya tuzu ile buluşacağı 5. Çankırı Tanıtım Günleri’nde Çankırı Valiliği, Çankırı Belediyesi, ilçe kaymakamlıkları ve ilçe belediyeleri de yer alarak Çankırı havasını Ankara’ya taşıyacaklar.

Ankara’da 2004 yılından bu yana faaliyetini sürdüren Çankırı Dernekler Federasyonu Genel Başkanı Adem Can’ın girişimleri ile Çankırı Valiliği öncülüğünde gerçekleştirilen 5. Çankırı Tanıtım Günleri, Çankırılı vatandaşların yanı sıra, siyaset, bürokrasi ve iş dünyasından birçok ismi de bir araya getirecek.

Selçuklu’dan günümüze kadar uzanan Ahilik kültürünün Çankırı’daki yansıması olan ve aslına uygun olarak yüzyıllardan beri sürdürülen Yaren Kültürü geleneği de yöresel oyunlar ile seyirci ile buluşacak. 4 gün süren etkinliklerde çok sayıda sanatçı da sahne alacak. Çankırılı Sanatçılar Sami Yalçın ve Sevgi Petek’in yanı sıra Mustafa Taş, İbo Can, Serkan Kılıç ve Recep Özdemir konserleri katılımcılara keyifli anlar yaşatacak.

 

reklam

YORUM YAP