20° Kapalı
  • EURO
  • DOLAR

ALTIN VE DÖVİZDEKİ ARTIŞ DEVALÜASYONUN HABERCİSİ Mİ?

Son günlerde hızla artış gösteren altın ve döviz fiyatları, halk arasında “TL’de gizli devalüasyon” yapılıyor iddialarını da beraberinde getirdi. Sürekli değer kaybeden Türk Lirası geçmiş yıllarda sıkça yaşadığımız devalüasyonun zamana yayılmış hali gibi görünüyor. Bir süredir hızla artan döviz fiyatlarına baktığımızda artışta en önemli etkenin sürekli artan dış siyasi tansiyon. ABD ve Avrupa Ülkeleri ile yaşanan […]
Ekonomi - 27 Ekim 2020 22:01 A A

Son günlerde hızla artış gösteren altın ve döviz fiyatları, halk arasında “TL’de gizli devalüasyon” yapılıyor iddialarını da beraberinde getirdi. Sürekli değer kaybeden Türk Lirası geçmiş yıllarda sıkça yaşadığımız devalüasyonun zamana yayılmış hali gibi görünüyor.

Bir süredir hızla artan döviz fiyatlarına baktığımızda artışta en önemli etkenin sürekli artan dış siyasi tansiyon. ABD ve Avrupa Ülkeleri ile yaşanan politik çatışmalar, kurdaki hareketliliğin en önemli etkenleri olarak gösteriliyor. Faiz konusunda eleştirilen Merkez Bankası’nın döviz rezervlerindeki azalma da dövizin artış nedenleri arasında. Koronavirüs salgını sonrası gelinen noktanın da ekonomiye olumsuz etkileri düşünüldüğünde dövizin artış nedenleri arasında önemli bir rolü var. Örneğin yılbaşında 5.95 TL civarında olan Doların bugün 8.17 TL barajını geçtiğini gözönüne aldığımızda 10 ay gibi bir sürede % 38 değer kazandığını görebiliyoruz.

Gram fiyatı birkaç gün içinde hızla artarak 500 TL’yi geçen altın ise kısa vadede yatırımcısının yüzünü güldürdü. Dünkü kapanışını 495 TL olarak gerçekleştiren altının gram fiyatı bugün 502.72 TL’ye kadar çıktı. Gram altının yanı sıra çeyrek altın ve Cumhuriyet altını da son günlerde yaşanan ani yükselişlerle yatırımcısının yüzünü güldürürken sokaktaki vatandaşı üzdü.

Özellikle düğün hazırlığındaki gençlerin ve ailelerinin korkulu rüyası haline gelen altın fiyatlarındaki ve enflasyonu direkt olarak ilgilendiren döviz fiyatlarındaki artış geçmiş yıllarda sıkça yaşadığımız DEVALÜASYON günlerini akla getirdi. Şimdi herkesin birbirine sorduğu soru şu; acaba önceki iktidarların bir günde açıkladığı devalüasyon kararı ile paramızın değeri bir günde düşerken, mevcut hükümet devalüasyonu açıklamayıp Türk Lirasındaki düşüşü zamana yayarak halkın tepkisinden mi kaçıyor?

Saygılarımızla…

Ekonomi - 22:01 A A
BENZER HABERLER