14° Parçalı bulutlu
  • EURO
  • DOLAR

AKO GRUP’UN 2020 HEDEFİ: 10 MİLYON LASTİK

Sumitomo Rubber AKO Türkiye Üst Yöneticisi Masatsugu Nishino, “Yatırımlar 2020 yılı sonunda tamamlandığında Türkiye’de yılda 10 milyon lastik kapasitesine ulaşacağız. Türkiye pazarında da yerli ortak AKO Grup sayesinde hızla büyüyoruz. AKO Grup’tan yapılan açıklamada, Çankırı’da üretilen Falken ZE 310, Alman otomotiv dergisi AUTO BILD tarafından yapılan testlerde ikinci sırayı aldı. Falken lastikleri hassas standartları ile […]
Çankırı - 16 Ocak 2020 17:05 A A

Sumitomo Rubber AKO Türkiye Üst Yöneticisi Masatsugu Nishino, “Yatırımlar 2020 yılı sonunda tamamlandığında Türkiye’de yılda 10 milyon lastik kapasitesine ulaşacağız. Türkiye pazarında da yerli ortak AKO Grup sayesinde hızla büyüyoruz.

AKO Grup’tan yapılan açıklamada, Çankırı’da üretilen Falken ZE 310, Alman otomotiv dergisi AUTO BILD tarafından yapılan testlerde ikinci sırayı aldı. Falken lastikleri hassas standartları ile bilinen  Avrupa pazarında olumlu değerlendirmeler almaya devam ediyor.

AA’nın haberine göre, Çankırı’da üretilen Falken ZE 310 Avrupa’da da dikkati çekiyor. Açıklamada görüşlerine yer verilen Masatsugu Nishino, yatırımların 2020 yılı sonunda tamamlandığında Türkiye’de yılda 10 milyon lastik kapasitesine ulaşacaklarını ve Türkiye pazarında da yerli ortak AKO Grup sayesinde hızla büyüdüklerini ve bu ortaklıktan müthiş bir sinerji doğduğunu söyledi.

Nishino, 500 milyon dolar ortak yatırımla kurulan bu fabrikanın, Türkiye ve Avrupa pazarları için üretim üssü kimliği taşıdığını ifade ederek, “Bu fabrika bir yandan çalışıyor, bir yandan da yeni faz inşaatlarıyla büyümeye devam ediyor. 2020 yılı başında 8’inci üretim hattının devreye alınmasını hedefliyoruz. Çalışan sayısı 2020’de 2 bine, günlük üretilen lastik sayısı da 30 bin adede çıkacak. Öngördüğümüz yatırım planından bir milim sapmadan yolumuza devam ediyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Nishino, “Çankırı fabrikamızda yüzde 80 ihracat oranı ile çalışsak da yerli ortağımız AKO ile Türkiye pazarında hızlı bir büyüme yakaladık. Bu ortaklığın güçlenerek sürmesi bizi daha da güçlü kılacaktır” ifadelerini kullandı. Türkiye’de Falken ve Dunlop markalarıyla açmış oldukları bayi sayısının 150’ye yaklaştığını belirten Nishino, bunun 2020 yılı sonunda 200’ü geçmesini öngördüklerini de kaydetti.

Nishino, Türkiye’de yapılan üretimin OEM pazarında da güçlü bir oyuncu olmalarına katkı sağladığına işaret ederek, “Türkiye’de ürettiğimiz Falken ve Dunlop lastiklerimizle Türkiye ve Avrupa’daki otomotiv devlerine orijinal ekipman tedariğini başlattık. Önümüzdeki yıllarda şirketimizin lastiği, orijinal ekipman olarak çok daha fazla görülecek” değerlendirmesinde bulundu.

Çankırı - 17:05 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.