14° Parçalı bulutlu
  • EURO
  • DOLAR

AKBAŞ: “ÇİFTÇİNİN ESNAFIN SORUNLARI ÇIĞ GİBİ BÜYÜMÜŞ ÇÖZÜM BEKLİYOR”

İYİ Parti İl teşkilatı ilçe, esnaf ve köy ziyaretlerine devam ediyor. Çerkeş ilçesine Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş,  İl Başkanı Aydın Akbaş,  Uluslararası Politikalar Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Karamemiş, İlçe Başkanları, İl Divan Kurulu Üyeleri, Merkez İlçe Yönetim Kurulu Üyeleri, Çerkeş İlçe Başkanı Haydar Çamdibi ve Yönetim Kurulu üyeleri ile beraber kalabalık bir grupla esnaf ve […]
Genel - 27 Eylül 2022 23:00 A A

İYİ Parti İl teşkilatı ilçe, esnaf ve köy ziyaretlerine devam ediyor. Çerkeş ilçesine Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş,  İl Başkanı Aydın Akbaş,  Uluslararası Politikalar Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Karamemiş, İlçe Başkanları, İl Divan Kurulu Üyeleri, Merkez İlçe Yönetim Kurulu Üyeleri, Çerkeş İlçe Başkanı Haydar Çamdibi ve Yönetim Kurulu üyeleri ile beraber kalabalık bir grupla esnaf ve pazar yeri ziyaretlerinde bulundular.

Hafta sonu  Eldivan  ilçe Başkanı Halil Aydın ve yönetim kurulu ile köyleri ziyarete eden İl teşkilatı, köylerdeki tarım ve hayvancılık ile ilgilenen vatandaşların sorunlarını dinledi. İl Başkanı Aydın Akbaş yaptığı açıklamada “Çiftçinin, esnafın sorunları çığ gibi büyümüş çözüm bekliyor.” dedi.

Akbaş, açıklamasına şöyle devam etti:

“Esnaf kira artışlarından, doğalgaz ve elektrik fiyatlarından, dolaylı vergi ve stopaj vergilerinden şikayetçi. Bir bakkalımız aylık 3700 lira elektrik geldiğini, kiraya, elektriğe yetişemediğini, hayat pahalılığı nedeniyle ciroların düştüğünü ifade ettiler. Gübre fiyatlarındaki astronomik   pahalılık, mazot, ilaç fiyatları, yem fiyatları üreticinin belini bükmüş durumda. TMO’nin alımı  erken kapatması kendilerini zahirecilere taban fiyatın altında  ürünlerini satmaya mahkum bıraktığını ifade etmekte, şikayet etmekteler.

Ekim mevsimi yaklaşmasına rağmen çiftçi gübre alamadığından, mazot alamadığında girdi pahalılıklarından dolayı tarım arazilerinin hepsini istenilen gübre oranını atarak ekemeyeceklerini ifade ediyorlar. Görünen odur ki, tarım arazilerinin %20-30’u ekilemeyecek,  ekilen arazide istenilen vasıflarda ekilemeyecek olması önümüzdeki yıl gıda arzında sıkıntılar oluşturacağı aşikar. Yem ve saman fiyatlarındaki pahalılık nedeniyle Eldivan ilçemizde bir köylümüz 15 ineğini kesime göndereceğini ifade etmesi düşündürücü. Köylü tarıma ve hayvancılığa acil destek bekliyor. Ben çarşı esnafına Eldivan köylülerimize misafirperverlikleri, ilgi ve alakalarından dolayı teşekkür ediyorum. Görünen odur ki değişim şart. Millet Bizi Çağırıyor, Az Kaldı.”

Genel - 23:00 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.