Kapalı
  • EURO
  • DOLAR

AKBAŞ: “10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜNÜZÜ KUTLUYORUM”

4 Ocak 1961 yılında kabul edilen basın çalışanlarına bazı hak ve  yasal güvence sağlayan 212 sayılı kanunun resmi gazetede yayınlanması üzerine, 10 Ocak 1961 yılında Çalışan Gazeteciler Bayramı olarak kutlanan,1971 yılından sonra ise Çalışan Gazeteciler günü  olarak kutlanmaya devam etmiştir. Gazetecilerin görevlerini yapamadığı, haberin özgür dolaşımının sağlanamadığı bir ülkede demokrasiden söz edilemeyeceği aşikârdır. Gazetecilerin özgürce […]
Çankırı - 9 Ocak 2022 16:19 A A

4 Ocak 1961 yılında kabul edilen basın çalışanlarına bazı hak ve  yasal güvence sağlayan 212 sayılı kanunun resmi gazetede yayınlanması üzerine, 10 Ocak 1961 yılında Çalışan Gazeteciler Bayramı olarak kutlanan,1971 yılından sonra ise Çalışan Gazeteciler günü  olarak kutlanmaya devam etmiştir.

Gazetecilerin görevlerini yapamadığı, haberin özgür dolaşımının sağlanamadığı bir ülkede demokrasiden söz edilemeyeceği aşikârdır. Gazetecilerin özgürce çalışması görevlerini yerine getirmesi, demokrasinin ayrılmaz bir parçasıdır.

Bugün gazetecileri koruyan 61 yıl önceki bir yasadan başka bir düzenleme olmaması, gazetecilerin çalışmalarının güvence altına alınması, özlük haklarının devlet güvencesinde iyileştirilmesi, 7/24 saat çalışan gazetecilerin yıpranmalarının, emekliliklerinin devlet güvencesi altına alınması 61  yıl sonra hala 212 sayılı yasayla yapılabilmesi mümkün görülmemektedir. Çağın standartlarına göre yeniden düzenlenmeli, 212 sayılı kanun tekrar gözden geçirilmelidir.

Medyanın %95’inin tekelleşmesi sonucu son 10 yılda çalışan gazetecilerin % 30’u işsiz kalmıştır. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti verilerine göre 2021 yılında gazetecilere 284 dava açılmış, gazetecilerin tweetlerine 141 engelleme kararı getirilmiş, 19 olayda 24 gazeteci gözaltına alınmış, 34 gazeteci hala cezaevlerindedir. 2021 yılında 390 gazeteci ise işten çıkartılmıştır.

Gazetecilik mesleği özveri isteyen zor bir meslek dalıdır. Gazeteciler toplumun güneşidir. Kamuoyuna haber ve bilgi akışını tarafsız bir biçimde yansıtmak, toplumsal sorunları dile getirmek ve en temel insan haklarından olan haber alma, yayma ve ifade özgürlüklerinin en etkili aracı olan gazetecilik, kamu adına hareket ederek doğru ve gerçek haberlerle kamuoyunu aydınlatarak, şeffaf hesap verebilir bir yönetim anlayışının işleyişine ve demokrasinin yerleşip güçlenmesine önemli katkıda bulunmaktadır.

Bu duygu ve düşüncelerle gerek ülkemizde, gerekse Çankırı ilimizdeki tüm gazeteci  arkadaşlarımızın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutluyor, meslek hayatlarında başarılar diliyorum.

2022 yılının gazete ve gazetecilerimizin sorunlarının çözüldüğü, haklarının  iyileştiği bir yıl olmasını temenni ediyor, başarı dileklerimi iletiyorum. Tüm basın mensuplarımıza sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

 

Aydın AKBAŞ

                                                                           İYİ Parti Çankırı İl Başkanı

Çankırı - 16:19 A A
BENZER HABERLER