reklam
reklam
DOLAR31,2277% 0.08
EURO33,9713% 0.24
STERLIN39,6481% 0.24
FRANG35,4950% -0.08
ALTIN2.038,85% -0,08
BITCOIN1.957.0835.779
reklam

AB UYUM KURULU TKDK’NIN HİBE VERDİĞİ İŞLETMELERİ GEZDİ

Yayınlanma Tarihi : Google News
AB UYUM KURULU TKDK’NIN HİBE VERDİĞİ İŞLETMELERİ GEZDİ
reklam

Çankırı Valiliği uhdesinde düzenli aralıklarla bir araya gelen ve Avrupa Birliği’ne tam üyelik sürecinde önemli işlevi bulunan AB’ye Uyum, Danışma ve Yönlendirme Kurulu toplantısı 17.10.2023’de gerçekleştirildi. Toplantı günü kaymakamlar, il müdürleri ve kurum temsilcilerinin de yer aldığı kurul üyelerine IPARD Programı ile Avrupa Birliği tarafından desteklenen işletmelere bir gezi programı düzenledi.

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Çankırı İl koordinatörlüğü organizasyonunda gerçekleştirilen ziyaret programı ile Avrupa Birliği müktesebatı çerçevesinde IPARD Programı kapsamında TKDK tarafından desteklenen işletmeler ziyaret edildi. Bu kapsamda Şabanözü ilçesinde yer alan meyve kurutma tesisi ve mantar üretim çiftliği kurul tarafından gezildi. Programın faydalanıcıları tarafından AB hibeleri ve IPARD Programının sağladığı katkılar kurul üyelerine aktarıldı.

LEADER yaklaşımı kapsamında yine IPARD Programı ile %100 hibe desteği alan Şabanözü – Eldivan Yerel Eylem Grubu Derneği kurul tarafından ziyaret edildi. Dernek yönetim kurulu başkanı ve çalışanları tarafından gerçekleştirilen faaliyetler ve çalışmalar hakkında kurula bilgi verildi. Yerel eylem grubunun devam eden IPARD Programlarında yapmayı planladığı faaliyetlere ilişkin bilgi paylaşıldı. Yerelde yaşayan halkın harekete geçirilmesi, tabanda karşılaşılan güçlüklerin yine yerel halk tarafından çözümünün gerçekleştirilmesi için verilen hibe desteği kapsamında yapılabilecekler değerlendirildi.

Daha sonra Eldivan ilçesi ne hareket eden kurul üyeleri Çankırı Valisi M. Fırat Taşolar başkanlığında olağan toplantısını Eldivan Kaymakamlığı’nda gerçekleştirdi. IPA ve IPARD III Programı hakkında detaylı sunumlar gerçekleştirildi. Kurul üyeleri toplantı akabinde Eldivan ilçesinde IPARD Programı ile desteklenmiş bir kırsal turizm tesisi, bir ahşap işleme tesisi ve bir süt çiftliğini ziyaret etti.

Avrupa Birliği’ne uyum sürecinde düzenli olarak tekrarlanan toplantılarda aktarılan bilgiler kurul tarafından saha ziyaretleri ile teyit edildi. IPA 3 kapsamında aday ve potansiyel aday ülkelere 2021-2027 yılları arasında kullandırılmak üzere 14.2 milyar Avro tahsis edilecek. Tüm başlıklarda Avrupa Birliği hibelerinden üst düzeyde yararlanmak için Çankırı’da çalışmalar başlatıldı.

reklam

YORUM YAP