reklam
reklam
DOLAR 31,0254 % 0.05
EURO 33,6324 % 0.15
STERLIN 39,2572 % 0.06
FRANG 35,2876 % 0.08
ALTIN 2.019,92 % 0,09
BITCOIN 1.620.951 -0.883
reklam

80 İLİN GAZETECİSİNİN GÖNLÜ AKSARAY’DA KALDI!!!

Yayınlanma Tarihi : Google News
80 İLİN GAZETECİSİNİN GÖNLÜ AKSARAY’DA KALDI!!!
reklam

Tarihi ve turistik yerleri gezen 103 gazeteci tarihle tabiat güzelliğiyle birlikte yetkililerin samimi ilgileri karşısında mest oldular. Merkezi İstanbul’da bulunan Türkiye İnternet Gazeteciliği Derneği (TİGAD) Genel Merkezi ve Aksaray il temsilciliği tarafından düzenlenip mülki ve mahalli yöneticilerle meslek odalarının işbirliğinde yapılan ve ilk gününde Aksaray Üniversitesi İletişim Fakültesi’yle birlikte mesleğin uzmanı olan medya mensuplarının sunumuyla gerçekleştirilen dijital medya, sosyal medya ve geleneksel medyanın irdelendiği çalıştaydan sonra medya mensupları 2 gün tarihi ve turistik yerleri gezdiler.

TİGAD Genel Başkan Okan Geçgel ve Yönetim Kurulu ile Aksaray İl Temsilcisi Ali Genç’in organize ettiği programda gerçekleştirilen “Yeni Nesil Gazetecilik” konferansı Aksaray Valiliği, Aksaray Üniversitesi İletişim Fakültesi ve TİGAD işbirliği ile düzenlendi. Konferansa; Aksaray Milletvekili Turan Yaldır, 27. dönem Aksaray Milletvekili Ayhan Erel, Vali Yardımcısı Mehmet Emre Polat, Belediye Başkan Vekili Yakup Kadri Perek, Aksaray Ticaret Odası Başkanı Ahmet Koçaş, İletişim Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Gökhan Gültekin, Aksaray İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Doğan, 68 Aksaray Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ali Ragıp Südemen, Orta Anadolu Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Celil Acar, Aksaray İnternet Gazetecileri Derneği Başkanı Mustafa Avcı ile Aksaray medyasından Ayşe Alp, Oğuz Demiray, Naci Karaköy, Aksaray Kent FM sahibi Lokman Gümüşsoy ve TİGAD İl Temsilcileriyle öğrenciler katıldı.

Aksaray Üniversitesi İletişim Fakültesi Konferans Salonunda düzenlenen konferansta; Haberler.com ve Sondakika.com Genel Yayın Yönetmeni Av. Bedia Teymur, Gazeteci-Yazar Latif Şimşek, Kanal 7 Haber Spikeri Meryem Nas, İHA İstanbul Anadolu Yakası Bölge Müdürü Mustafa Biçer, Gazeteci-Yazar Üstün Tuncer, TİGAD Genel Sekreteri ve İçerik Editörü Uğur Eskier konuşmacı olarak yer aldı.

Okan Geçgel” Sektörün sorunları için farkındalık oluşturuyoruz”
ASÜ İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölüm Başkanı Doç. Dr. Selahattin Çavuş’un oturum başkanlığı yaptığı konferansın açılışında konuşan TİGAD Genel Başkanı Okan Geçgel, TİGAD olarak internet gazeteciliği yasasının çıkması için verdikleri mücadeleyi anlattı. Bu tür konferanslarla sektörün sorunları için farkındalık oluşturduklarını belirten Geçgel, gazetecilerin sektördeki dijital dönüşüme ayak uydurmasının önemini anlattı.

Bedia Teymur: Yapay zeka destekli habercilik yapıyoruz
Haberler.com Genel Yayın Yönetmeni Av. Bedia Teymur ise, haber sitelerinde yaşanan dönüşümü anlattı. İnternet haberciliğinde hukuki süreçlere değinen Teymur, ayrıca, Sondakika.com’da haber yayınlarını yapay zeka destekli algoritmalarla yaptıklarını anlattı.
Latif Şimşek: Geleneksel medya mecraları yayınlarına devam edecektir

Gazeteci-Yazar Latif Şimşek ise, geleneksel gazetecilik ile dijital gazetecilik arasındaki farklara değindi. Mesleğe başladığı yıllarda yaşadıklarını anlatan Şimşek, internet gazeteciliğindeki gelişmelere rağmen gazeteler gibi geleneksel medya mecralarının yayınlarına devam edeceğine inandığını vurguladı. Şimşek, yapay zeka geliştiricilerin bazı gizli ajandaları olabileceğine işaret etti.
Meryem Nas: Sadece spikerlik yapmak habercilik değil

Kanal 7 Haber Spikeri Meryem Nas ise, sunuculuk ve habercilik bağlamında değerlendirmeler yaparak, sadece spikerlik yapmanın habercilik olmadığını; bu sebeple spikerlik ile birlikte fırsat buldukça sahaya çıkarak muhabirlik yaptığını aktardı.
Mustafa Biçer: Yeni nesil gazetecilik araçlarını kullanıyoruz

İHA İstanbul Anadolu Yakası Bölge Müdürü Mustafa Biçer de, ajan haberciliğinde dikkat edilmesi gereken hususlara değindi. Bir haber ajansı için abonelerine hızlı ve doğru haber servis etmenin önemini vurgulayan Biçer, ajans olarak yeni nesil gazetecilik araçlarını kullanmaya özen gösterdiklerini anlattı.

Üstün Tuncer: Gazeteciler bu dönüşüme ayak uydurmalı
Gazeteci-Yazar Üstün Tuncer ise, geleneksel medyadaki dönüşümün kaçınılmaz olduğunu söyledi. Dijital gazetecilikten bazı örnekler veren Tuncer, gazetecilerin bu dönüşüme ayak uydurması gerektiğini belirtti.

Uğur Eskier: Sosyal medya vatandaş gazeteciliğini teşvik ediyor
TİGAD Genel Sekreteri ve İçerik Editörü Uğur Eskier ise, sosyal medya gazeteciliği ve içerik üretimi konusunda değerlendirmeler yaptı. Eskier, internet gazeteciliği yasasının çıkması için verilen mücadelenin, sosyal medya gazeteciliği ve yapay zeka gazeteciliği gibi yeni nesil gazetecilik alanlarında da gerekebileceğine dikkat çekti. Uğur Eskier, yeni nesil gazeteciliğin etkilerini bazı istatistiklerle anlatarak, sosyal medyanın vatandaş gazeteciliğini teşvik ettiğini vurguladı.

Konferansın sonunda birlikte fotoğraf çekilirken konuşmacılara teşekkür plaketi ve hediyeler verildi

AKSARAY’DA YAPILAN TİGAD GENEL KURULUNDA YÖNETİM GÜVEN TAZELEDİ
Aksaray programında dijital medyanın masaya yatırılmasının ardından il temsilcileri tarafından yapılan genel kurulda mevcut başkan Okan Geçgel güven tazeleyerek tekrar seçildi. İkinci kez TİGAD Genel Başkanı seçilen Okan Geçgel, TİGAD üyelerinin teveccühüne teşekkür ederek, şu ifadeleri kullandı: “TİGAD olarak geçtiğimiz dönemde en büyük faaliyetimiz, internet gazeteciliği yasasının çıkması için verdiğimiz mücadeleydi. Bununla birlikte birçok ilde paneller, konferanslar, çalıştaylar ve geziler düzenledik. Yeni yönetimimiz ile daha büyük projeleri hayata geçirmek için çalışacağız. Bana ve yönetimine duyulan güven gurur verici. Tüm TİGAD üyelerine şükranlarımı sunuyorum.”

80 İLDEN 103 MİSAFİR AKSARAY’IN TARİHİ VE TURİSTİK YERLERİNE HAYRAN KALDI!
TİGAD’ ın Aksaray programına katılan TİGAD İl Temsilcileri ve internet gazetecileri, iki gün boyunca Aksaray’ın tarihi, turistik ve kültürel mekanlarını ve doğal güzelliklerini gezdi. İlk olarak Ihlara Vadisi’ne giden TİGAD Heyeti, Ihlara’nın yaklaşık 4 kilometrelik bölümünde doğa gezisi yaptı. Ardından Belisırma’da kahvaltı yapan heyet; Güzelyurt’ta Yüksek Kilise ve manastır, krater gölü Narlıgöl, Selime Peribacaları ve Saratlı yer altı şehrini gezdi. Heyet, programında son gününde Tapduk Emre ve Yunus Emre Türbelerini ziyaret etti. Ardından Ortaköy Millet Bahçesi’nde öğle yemeğinde bir araya gelen TİGAD Heyeti, son olarak dünyanın en büyük hanı Sultanhanı’nı ziyaret etti.

Aksaray Valisi Aydoğdu Ihlara ve Ortaköy gezilerinde TİGAD İl Temsilcilerini yalnız bırakmadı.
TİGAD Heyetindeki gazetecilere Ihlara Vadisi’ndeki doğa yürüyüşünde il birim amirleri ile birlikte eşlik eden Vali Aydoğdu, Aksaray Ticaret Borsası bahçesindeki kıl çadırda düzenlenen yemekte Borsa Başkanı Hamit Özkök internet gazetecileri ile bir araya geldi. Çadırdaki yemeğe kamu kurumlarının il müdürleri de katıldı.

Kurum müdürleri, gazetecilere yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verdi, Aksaray’da uyguladıkları projeleri tek tek anlattı. Vali Aydoğdu, programda heyetteki katılımcıların sorularını da cevapladı.

Vali Aydoğdu Tapduk Emre ve öğrencisi Yunus Emre Türbelerini de ziyaret eden gazetecilere Ortaköy Millet Bahçesi’nde açık havada düzenlenen yemekte Ortaköy Belediye Başkanı Ali Rıza Özdemir ile birlikte gazetecilere eşlik etti.

Ihlara Vadisi, Saratlı Aziz Mercurius Yeraltı Şehri, Narlı göl, Tapduk Emre ve Yunus Emre Türbelerinde misafirlere bilgi veren Aksaray İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Doğan rehberliğinde Somuncu Baba ,Eğri Minare ve Ulu Camii ziyaretinin ardından geçilen dünyanın bilinen en büyük kervansarayı olan Sultanhanı Kervansarayı’nı ziyaret için ilçeye giden medya mensuplarına İlçe Belediye Başkanı Fahri Solak tarafından verilen bilgi ve kervansaray ziyaretinin ardından belediye tarafından kervansarayda çöl bölgesine özel etli pilav, bamya ve yoğurt çorbası ikram edildi.

TİGAD Heyetindeki katılımcılar, Vali Hamza Aydoğdu başta olmak üzere programın düzenlenmesinde emeği geçen TİGAD Aksaray İl Temsilcisi Ali Genç’e ve gezi boyunca TİGAD heyetine rehberlik eden Aksaray İl Kültür Müdürü Mustafa Doğan’a Meslek Odaları ile diğer il birim amirlerine teşekkür ederek gönüllerinin Aksaray’da kaldığını belirtiler.

Haber Ali Genç

reklam

YORUM YAP