reklam
reklam
DOLAR31,3677% 0.42
EURO34,0595% 0.51
STERLIN39,7661% 0.47
FRANG35,5200% 0.53
ALTIN2.100,98% 2,34
BITCOIN1.959.125-0.178
reklam

8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ MESAJI

Yayınlanma Tarihi : Google News
reklam
      8 Mart, üzerimizdeki emekleri ve fedakârlıklarıyla dünyamızı şekillendiren, sevgi dolu yürekleriyle hayatımıza güzellik katan, başımızın tacı kadınlarımızın günüdür.
      Toplumlarda kadının rolü, çok yönlü ve çok boyutludur. Toplumun temel yapı taşı olan aile kurumunun asli unsuru kadınlarımızdır. Türk aile yaşamında görülen düzen, disiplin, aileye bağlılık, geleneksel birikimin korunması öncelikle kadınlarımızın sayesindedir. Tarih boyunca kültürümüzün yeni nesillere aktarılmasında en önemli rolü ailede kadınlarımız üstlenmiştir. Ailenin sağlam temellere dayanması demek, toplum yapısının sağlam olması demektir. Kadınlarımızın büyük gayretleriyle yeni nesillerin sevgi dolu bir aile ortamında yetişmelerinin sağlanması, ülkemizin geleceğe güvenle bakmasının teminatı olacaktır.
      Aile içerisinde üstlenmiş oldukları bu ağır sorumlulukları fedakârca yerine getiren kadınlarımız için, ülkemizde eğitim ve çalışma olanakları her geçen yıl artmakta ve çalışma yaşamına katılım oranları hızla yükselmektedir. Kadınlarımız, üstlendikleri görevleri başarıyla yerine getirmekte; bilim, siyaset, eğitim, kültür, sanat, spor, ticaret gibi yaşamın tüm alanlarında adlarından saygıyla söz ettirmektedirler. Güçlü Türkiye’nin simgesi ve geleceğimizin teminatı olarak toplumsal yaşamdaki yerlerini almaları hepimizi gururlandırmaktadır. Geçmişimizde Anadolu topraklarında tarihi, sosyal ve kültürel anlamda derin izler bırakmış kahraman kadınlarımızın, ülkemizin geleceğine de damga vuracaklarına yürekten inanıyorum.
      Devletimiz, kadınlarımızın haklarına yönelik yasal düzenlemeleri uygulamaya geçirmek üzere pek çok adım atarak kadınların toplumsal, ekonomik, siyasal konumlarını güçlendirmeyi, ayrımcılığı ve ön yargıları ortadan kaldırmayı amaçlayan politikaları yaygınlaştırmıştır. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımız eliyle aile, kadın, çocuk, engelli ve yaşlı vatandaşlarımızın yaşam kalitelerini artırmaya yönelik olumlu çalışmalar her geçen gün artarak devam etmektedir. Aile içi şiddetin, kadınlara ve çocuklara yönelik her türlü şiddetin ve kadın cinayetlerinin ülkemiz gündeminden tamamen çıkması yönünde gerekli çalışmalar hassasiyetle sürdürülmektedir. İçişleri Bakanlığımız tarafından hizmete sunulan KADES (Kadın Destek) Mobil Uygulaması ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca oluşturulan ŞÖNİM (Şiddet Önleme ve İzleme Merkezleri) bu konuda atılan önemli adımlar olmuştur. Bizler de Valilik olarak bu konularda üzerimize düşen görevleri ilgili kurum ve kuruluşlarımız marifetiyle yerine getiriyoruz. Bu anlamda kamuoyunda oluşan duyarlılık umut vericidir. Çalışmalarımızın başarıya ulaşmasında sivil toplum kuruluşları ve basın organları başta olmak üzere toplumun tüm kesimlerinin gerekli desteği vermeleri önem arz etmektedir.
      Canlarından çok sevdikleri çocuklarını, eşlerini, babalarını, kardeşlerini vatan uğruna feda eden şehit yakını kadınlarımız ve Koronavirüs salgını ile mücadelede canlarını ortaya koyarak en ön safta yer alan sağlık çalışanı kadınlarımız başta olmak üzere, tüm kadınlarımızın bu anlamlı gününü kutluyor; sevginin, şefkatin, özverinin simgesi olan kadınlarımıza başarı, mutluluk ve sağlık dolu günler diliyorum.
Abdullah AYAZ
 Çankırı Valisi
reklam

YORUM YAP