16° Parçalı bulutlu
  • EURO
  • DOLAR

7’DEN 70’E ÇANKIRI’LILAR TARİHİ İSTİKLAL YOLUNDA YÜRÜDÜ.

Kurtuluş Savaşı’nda silah ve mühimmatların Kastamonu’nun İnebolu ilçesinden alınarak, cepheye ulaştırıldığı yolun Çankırı sınırları içerisindeki kısmında her yıl gerçekleştirilerek geleneksel hale gelen İstiklal Yolu Yürüyüşünün bu yıl 10’uncusu gerçekleştirildi. İstiklal Yolu’nun Çankırı-Ilgaz bölümündeki Üçoluk Jandarma Karakolunda başlayan yürüyüşe Vali Hamdi Bilge AKTAŞ, Çankırı Milletvekilleri Muhammet Emin AKBAŞOĞLU ve Salim ÇİVİTCİOĞLU, İl Garnizon Komutanı Tuğgeneral Hakan […]
Çankırı - 21 Ekim 2019 22:41 A A

Kurtuluş Savaşı’nda silah ve mühimmatların Kastamonu’nun İnebolu ilçesinden alınarak, cepheye ulaştırıldığı yolun Çankırı sınırları içerisindeki kısmında her yıl gerçekleştirilerek geleneksel hale gelen İstiklal Yolu Yürüyüşünün bu yıl 10’uncusu gerçekleştirildi.
İstiklal Yolu’nun Çankırı-Ilgaz bölümündeki Üçoluk Jandarma Karakolunda başlayan yürüyüşe Vali Hamdi Bilge AKTAŞ, Çankırı Milletvekilleri Muhammet Emin AKBAŞOĞLU ve Salim ÇİVİTCİOĞLU, İl Garnizon Komutanı Tuğgeneral Hakan TUNÇ, Çankırı Belediye Başkanı İsmail Hakkı ESEN, Çankırı Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa ÇAKMAK, Vali Yardımcısı Abdullah ASLANER, Ilgaz Kaymakamı Osman UĞURLU, İl Emniyet Müdürü Sadettin AKSOY, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Hıdır AYÇİÇEK, İl Genel Meclisi Başkanı Mustafa ÇIBIK, İstanbul Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer ARISOY, Ilgaz Belediye Başkanı Mehmed ÖZTÜRK, Korgun Belediye Başkanı Hasan Hüseyin KOZAN, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Hasan YILDIZ, AK Parti İl Başkanı Av. Abdulkadir ÇELİK, Kıyısın Köyü Muhtarı Ahmet DİLDAR, Kıyısın Köyü Eğitim ve Hizmet Vakfı Başkanı Haşim KÜÇÜK, STK temsilcileri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı. 
Üçoluk mevkiinden başlayan yürüyüş, İstiklal Yolu’nun önemli duraklarından biri olan Kıyısın köyünde sona erdi.
Köyde mehter takımı tarafından karşılanan yürüyüşçüler, burada gerçekleştirilen törene katıldı. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan törende Kur’an tilavetinin ardından mehter takımının gösterisi beğeni topladı. Gösterilerden sonra Vali Hamdi Bilge AKTAŞ, Çankırı Milletvekilleri Muhammet Emin AKBAŞOĞLU ve Salim ÇİVİTCİOĞLU, Ilgaz Belediye Başkanı Mehmed ÖZTÜRK, Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer ARISOY, Kıyısın Köyü Muhtarı Ahmet DİLDAR ve Kıyısın Köyü Eğitim ve Hizmet Vakfı Başkanı Haşim KÜÇÜK birer konuşma yaptılar.

Konuşmasında İstiklal Yolu’nun önemine değinen Vali AKTAŞ, Türk Milletinin tarihinin sayısız kahramanlık destanlarıyla dolu olduğunu söyleyerek, “Şüphesiz ki bu destanların en önemlisi, en güzeli, en büyüğü Kurtuluş Savaşı Destanıdır ve bu Kurtuluş Savaşı destanının son cümlesi de Cumhuriyetin ilan edilmesidir. Bu savaşta emeği geçen, rahmete kavuşan ve gazi olan herkesi rahmetle ve minnetle anıyorum. Kurtuluş Savaşı mücadelemizin içerisinde bir çok isimli-isimsiz başarı hikayeleri ve kahramanları vardır. Bu gün buraya toplanmamıza vesile olan İstiklal Yolu’nun hikayesi de bu hikayelerden biridir. Bu vesileyle başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, Kurtuluş mücadelesinde hayatını kaybetmiş veya gazi olmuş herkesi rahmet ve minnetle anıyorum. Ruhları şad olsun” şeklinde konuştu.
İstiklal Yolu etkinlikleri ve Kıyısın köyündeki tören, yemek ikramı ve duanın ardından sona erdi.

.

Çankırı - 22:41 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.