13° Açık
  • EURO
  • DOLAR

5 BİN LİRAYA KADAR CEZASI VAR. AMAN DİKKAT…

Kabahatler Kanunu’nda suç sayılan ve zabıta ekiplerinin ceza kesebildiği yere çöp atma suçuna, artık polisler tarafından da ceza kesilebilecek. Kanuna göre çevreyi kirletmenin cezası 5 bin TL’ye kadar çıkabiliyor. Çevre suçu işleyenlere yönelik belediye görevlilerine verilen ceza kesme yetkisinin kapsamı genişliyor. Belediye sınırları dışındaki alanlarda çevreyi kirletenlere yönelik, polis ve jandarmanın da 5 bin TL’ye kadar ceza […]
Çankırı - 21 Kasım 2019 18:35 A A

Kabahatler Kanunu’nda suç sayılan ve zabıta ekiplerinin ceza kesebildiği yere çöp atma suçuna, artık polisler tarafından da ceza kesilebilecek. Kanuna göre çevreyi kirletmenin cezası 5 bin TL’ye kadar çıkabiliyor.

Çevre suçu işleyenlere yönelik belediye görevlilerine verilen ceza kesme yetkisinin kapsamı genişliyor. Belediye sınırları dışındaki alanlarda çevreyi kirletenlere yönelik, polis ve jandarmanın da 5 bin TL’ye kadar ceza kesmesine imkan verilecek.

Kabahatler Kanunu’nun çevre kirliliğine yönelik yaptırımlarını öngören 41. maddesinde değişiklikler yapıldı. Düzenleme sonrasında çevreyi kirletenlere artık belediyeye bağlı zabıtaların yanı sıra polis ve jandarma personelleri de ceza kesebilecek.

Kabahatler Kanunu’na göre çevreyi kirletmenin cezası 5 bin TL’ye kadar çıkabiliyor. Yine kanuna göre, meydana gelen kirliliğin kişi tarafından derhal giderilmesi halinde idari para cezasına karar verilmeyebiliyor.

Mevcut düzenlemeye göre, belediye sınırları içerisinde oluşabilecek çevre kirliliğine yönelik kabahati işleyenlere cezai işlem uygulanıyor. Bu kabahatler dolayısıyla idari para cezasına ise belediye zabıta görevlileri karar veriyordu. Söz konusu düzenlemeye polislerin de ceza kesebileceği maddesi eklendi. Buna göre artık polis ve jandarma da çevreyi kirletenlere para cezası verebilecek.

Çankırı - 18:35 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.