17° Parçalı bulutlu
  • EURO
  • DOLAR

5 ARALIK DÜNYA KADIN HAKLARI GÜNÜ

Bugün 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü. 5 Aralık 1934 tarihi bir gün olup Türkiye’de kadınlara seçme ve seçilme hakkının verildiği ve bunun bütün dünyada kutlandığı özel bir gündür. 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü, tüm dünyada kadınların daha insanca yaşama isteğini dile getirdikleri bir mücadele ve dayanışma günü olarak kutlanmaktadır. Bu anlamlı gün; kadın […]
Genel - 5 Aralık 2019 11:44 A A

Bugün 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü. 5 Aralık 1934 tarihi bir gün olup Türkiye’de kadınlara seçme ve seçilme hakkının verildiği ve bunun bütün dünyada kutlandığı özel bir gündür.

5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü, tüm dünyada kadınların daha insanca yaşama isteğini dile getirdikleri bir mücadele ve dayanışma günü olarak kutlanmaktadır.

Bu anlamlı gün; kadın sorunlarının gündeme getirilmesi, bu konuda bir farkındalık yaratılması ve çözümler bulunması yolunda önemli bir gündür. Çağdaş, demokratik, ileri bir toplum için kadınların güçlendirilmeleri, etkinlik alanlarının genişletilmesi, eğitim, istihdam, sağlık, siyaset, hukuk vb. alanlarda eşit fırsatlardan yararlanmalarının sağlanması büyük önem taşımaktadır.

Atatürk yeni neslin yetişmesi ve eğitiminde önemli rol oynayan Türk kadınına, çok önem vermiştir. Özellikle hukuk alanında kadınlara geniş haklar tanınmıştır. Atatürk, 1923 yılında “şuna inanmak lazımdır ki dünya yüzünde gördüğümüz kadının eseridir” ya da  ” toplumun başarısızlığının asıl sebebi kadınlara karşı olan bilgisizlikten ileri gelir, bir toplumun bir organı faaliyette iken diğer bir organı işlemez ise o toplum felç olur” demiştir.

Genel - 11:44 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.