Kapalı
  • EURO
  • DOLAR

4 ARALIK DÜNYA MADENCİLER GÜNÜ KUTLANDI

Emek ve alın teriyle çalışan madencilerimizin 4 Aralık Dünya Madenciler Günü kutlandı. Yerin metrelerce hatta kilometrelerce altında çalışan onbinlerce madenci her gün ekmek parası için yerin derinliklerindeki madenleri ortaya çıkarabilmek için çalışıyor. Ve bu emektar madencilerimizin sayısı gün geçtikçe artıyor. Yeraltı zenginlikleri bakımından oldukça yüksek rezervli madenlere sahip olan ülkemizde yerin altındaki zenginlikler emektar işçilerimiz, […]
Genel - 5 Aralık 2020 13:54 A A

Emek ve alın teriyle çalışan madencilerimizin 4 Aralık Dünya Madenciler Günü kutlandı. Yerin metrelerce hatta kilometrelerce altında çalışan onbinlerce madenci her gün ekmek parası için yerin derinliklerindeki madenleri ortaya çıkarabilmek için çalışıyor. Ve bu emektar madencilerimizin sayısı gün geçtikçe artıyor.

Yeraltı zenginlikleri bakımından oldukça yüksek rezervli madenlere sahip olan ülkemizde yerin altındaki zenginlikler emektar işçilerimiz, abilerimiz ve babalarımız sayesinde yerin üzerine çıkıyor. Bugüne kadar birçok ilimizde meydana gelen maden facialarında yüzlerce emektar madencimiz hayatını kaybetti. Emeğin ve alın terinin simgesi madencilerimizin 4 Aralık Dünya Madenciler Gününü kutluyor, maden kazalarında yaşamını yitiren tüm işçilerimizi rahmetle anıyoruz.

     MADENCİLER GÜNÜNÜN TARİHÇESİ:

Roma İmparatorluğu zamanında, babasının gazabından kaçarak, İzmit yakınlarında madencilerin çalışmakta olduğu bir mağaraya sığınan, çalışmakta olan madencileri koruduğuna inanılan ve bu nedenle madenciler tarafından azize kabul edilen Santa Barbara’nın 4 Aralık tarihinde bu mağaraya yerleşmesi, önce Anadolu’da daha sonra da Avrupa ve tüm dünyada “Dünya Madenciler Günü” olarak kutlanılmaktadır.

Genel - 13:54 A A
BENZER HABERLER