-5° Kapalı
  • EURO
  • DOLAR

35. AHİLİK HAFTASI TÖRENLERLE KUTLANDI

Kutlama programına Vali Abdullah Ayaz, Çankırı Milletvekili Salim Çivitcioğlu, Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen, Cumhuriyet Başsavcısı Oğuz Şükrü Ener, Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Harun Çiftçi, Vali Yardımcısı Recep Yüksel, İl Emniyet Müdürü Yılmaz Delen, İl Genel Meclisi Başkanı Mustafa Çıbık, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Osman Karadeniz, daire amirleri, STK temsilcileri, esnaf […]
Çankırı - 13 Eylül 2022 17:30 A A
Kutlama programına Vali Abdullah Ayaz, Çankırı Milletvekili Salim Çivitcioğlu, Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen, Cumhuriyet Başsavcısı Oğuz Şükrü Ener, Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Harun Çiftçi, Vali Yardımcısı Recep Yüksel, İl Emniyet Müdürü Yılmaz Delen, İl Genel Meclisi Başkanı Mustafa Çıbık, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Osman Karadeniz, daire amirleri, STK temsilcileri, esnaf ve vatandaşlar katıldı.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Osman Karadeniz, Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen, Çankırı Milletvekilleri Salim Çivitcioğlu ve Vali Abdullah Ayaz Ahilik Haftası hakkında konuşma yaptılar.
Vali Ayaz konuşmasında şunları söyledi;
“Toplumun yazılı olan kurallarının yanında örfün, adetin, teamüllerin ve toplumun kendi dinamiklerinin yaşatılması çok büyük önem arz etmekte. Ahilik de bunun bu coğrafyadaki en güzel örneklerinden birisi. Toplumun, çarşının, esnafın, ticaret erbabının kendi dinamiği, geçmişten günümüze farklı formlara bürünmüş olsa da devam eden bir gelenek. Ahilik örfüne, adet ve geleneğine uygun olarak esnaflığını, ticaretini yapan tüm ticaret erbabına huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Allah yollarını açık etsin. Bu geleneğin yaşaması için mücadele eden başta Esnaf Odası Başkanı ve tüm esnafımıza da teşekkür ediyorum. Yıllarını esnaflığa vermiş yılın ahisini de tebrik ediyorum. Genç ahilerimiz olan çıraklarımız ve kalfalarımıza da yolları, bahtları açık olsun diyorum. İnşallah bu geleneği bu adeti bu doğruluğu ve dürüstlüğü gelecek nesillere aktarabiliriz. Bu uğurda bizler de elimizden geleni yapacağız.  İnsanı yaşat ki devlet yaşasın anlayışından gelen bir devletin yönetiminin parçasıyız. Bu sebeple bu geleneğin devamı için, esnafımızın bu çarşıda ve bu coğrafyada faaliyetini devam ettirmesi adına devlet adamı olarak üzerimize düşen ne varsa ben ve çalışma arkadaşlarım esnafımızın yanında olacağız.”
Konuşmaların ardından Çankırı Yazarlar ve Sanatçılar Derneği (ÇAYASAD) Başkan Yardımcısı Yüksel Arslan tarafından “Osmanlı Dönemi Ticari Hayat ve Esnaf Teşkilatları” konulu konferans verildi. Konferansın ardından Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin organize ettiği Ahilik Tiyatro gösterisi sahnelendi.
Programın sonunda, yılın Ahisi seçilen Burhan Çalışkan’a şed kuşatılarak Vali Abdullah Ayaz tarafından plaket verildi. 100. Yıl Kültür Merkezindeki programdan sonra vatandaşlarımıza Çankırı Ulu Camii’nde Vali Ayaz ve beraberindekiler tarafından Ahi Pilavı ikram edildi.
Çankırı - 17:30 A A
BENZER HABERLER