reklam
reklam
DOLAR32,2701% 0.07
EURO35,0193% -0.07
STERLIN41,2593% 0.05
FRANG35,3849% 0.11
ALTIN2.446,02% -0,04
BITCOIN68.860,260.125
reklam

32. AHİLİK HAFTASI KUTLAMALARI YAPILDI

Yayınlanma Tarihi : Google News
reklam

Büyük Cami’de kılınan sabah namazının ardından Ahi çorbası ikramı ile başlayan etkinlikler, Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği’nin saat 09.00 da Atatürk Anıtına Çelenk sunması ve makam ziyaretiyle devam etti.
Kutlama programı saat 10.00’da 100. Yıl Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Programa Vali Hamdi Bilge AKTAŞ, Çankırı Milletvekilleri Muhammet Emin AKBAŞOĞLU, Salim ÇİVİTCİOĞLU, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Hakan TUNÇ, Belediye Başkan Vekili Muhammet Yavuz İNCİ, Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan AYRANCI, Vali Yardımcısı Abdullah ASLANER, Vali Yardımcısı Vekili Mustafa Emre KILIÇ, İl Emniyet Müdürü Saadettin AKSOY, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Hıdır AYÇİÇEK, İl Genel Meclisi Başkanı Mustafa ÇIBIK, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Hasan YILDIZ, Çankırı Ticaret İl Müdürü Mehmet Ali YARANBAŞI, daire amirleri, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Osman KARADENİZ ile Yönetimi, STK temsilcileri, esnaflar ve vatandaşlar katıldı. 
Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından protokol konuşmaları kapsamında Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Osman KARADENİZ, Belediye Başkan Vekili Muhammet Yavuz İNCİ, ve Çankırı Milletvekilleri Salim ÇİVİTCİOĞLU, Muhammet Emin AKBAŞOĞLU ile Vali Hamdi Bilge AKTAŞ, Ahilik Haftası hakkında birer konuşma yaptılar.
Programda konuşan Vali Hamdi Bilge AKTAŞ: “Ahilik Haftamız münasebetiyle buradayız. Ahilik, Milletimizin temellerinden biridir. Uzun yıllardan beri ülkemizde kutlanmaktadır. Ancak İlimiz ölçeğinde ahiliğin yâranlık olarak tecelli ettiğini görüyoruz. Bu daha hoş bir anlam ifade ediyor. Yâranlık; kardeşlik dostluk demek. İnsan, kendi kardeşini kendi seçemiyor. Kendi dostunu kendi seçiyor. İlimiz böyle bir dost kültürünü yakaladığı için çok şanslı. Dostluğun, kardeşliğin tecelli ettiği yâranlık bir ahlak kültürüdür. Yâranlığı sonuna kadar destekliyoruz ve destek olmaya devam edeceğiz. Ahilik haftamızın hayırlı olmasını diliyorum” dedi.
Kutlamalar çerçevesinde bir çocuğun demirci ustasına çırak olarak teslim edilmesinden kalfa ve usta olmasına kadar geçen ve şed kuşatma ile biten süreç temsili olarak canlandırılarak, Oğuz Boyları Yâran Ekibi tarafından Yâran gösterisi yapıldı.
Programda, yılın Ahisi seçilen Sefer TEKMEN’e Çankırı Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Osman KARADENİZ tarafından şed kuşatıldı. Ardından yılın ahisine Vali Hamdi Bilge AKTAŞ tarafından plaket verildi. Etkinliklere katkısı olanlara plaketlerinin verilmesinden sonra toplu fotoğraf çekimi ile kutlama etkinlikleri, Esnaf konulu fotoğraf sergisi ve Büyük Cami’de pilav ikramıyla son buldu.

reklam

YORUM YAP