14° Hafif yağmur
  • EURO
  • DOLAR

27 ARALIK 1919 ATATÜRK ANKARA’DA

Mustafa Kemal Paşa, İstanbul’daki Mebusan Meclisi’nin çalışmalarını en iyi Ankara’dan takip edebileceğini anlamış ve temsil heyetinin buraya taşınmasını istemişti. Çünkü burada İstanbul ve diğer şehirlerle haberleşme imkanı daha fazlaydı ve demiryolu da buraya kadar gelmekteydi. Burası, Batı’da yayılmakta olan Yunanlılarla girişilecek savaş alanlarına da daha yakın olacaktı. Mustafa Kemal Paşa, temsil heyetini oluşturan arkadaşları ile […]
Genel - 27 Aralık 2020 19:49 A A

Mustafa Kemal Paşa, İstanbul’daki Mebusan Meclisi’nin çalışmalarını en iyi Ankara’dan takip edebileceğini anlamış ve temsil heyetinin buraya taşınmasını istemişti. Çünkü burada İstanbul ve diğer şehirlerle haberleşme imkanı daha fazlaydı ve demiryolu da buraya kadar gelmekteydi. Burası, Batı’da yayılmakta olan Yunanlılarla girişilecek savaş alanlarına da daha yakın olacaktı.

Mustafa Kemal Paşa, temsil heyetini oluşturan arkadaşları ile birlikte 27 Aralık 1919’da  saat 14.00  sularında Dikmen sırtlarından Ankara’ya geldi. Yurdumuzun düşmanlardan kurtulmasını ve özgürlüğüne kavuşmayı çok ama çok isteyen Ankara halkı ve çevresindeki illerin tüm halkı Atatürk’ü ve temsil heyetini büyük bir coşku ile karşılamak için Ankara’da toplandı. Atatürk ve temsil heyeti üyeleri davullarla, oyunlarla ve seğmen gösterileri ile coşkulu bir şekilde karşılandı. Dağlardan inen Seymenler “Seni görmeye geldik, uğrunda ölmeye geldik paşam!” diye çevresini sardılar. Bu coşkulu karşılama sonucunda çok ama çok duygulanan Mustafa Kemal bütün Ankaralılara teşekkür etti. Ardından yurdumuzun içinde bulunduğu durumu ve bu durumdan nasıl kurtulacağımızı anlatan bir konuşma yaptı.

Mustafa Kemal’in Ankara’ya gelişi Kurtuluş Savaşının en önemli gelişmelerinin başında gelmektedir. Çünkü Atatürk’ün Ankara’ya gelmesi, burada temsil heyetinden üyeler ve Ankara halkıyla buluşması sonucunda oluşan atmosferle birlikte Büyük Millet Meclisi’nin kuruluşu ve Türk ordusunun kurulması paralellik gösterdi. Bu gelişmelerin sonunda Ankara milli mücadelenin merkezi haline geldi.

Genel - 19:49 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.