reklam
reklam
DOLAR31,5602% 0.61
EURO34,3367% 0.83
STERLIN40,1322% 0.96
FRANG35,7018% 0.52
ALTIN2.150,84% 2,37
BITCOIN2.115.0006.592
reklam

23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI MESAJI

Yayınlanma Tarihi : Google News
reklam

Egemenliğin kayıtsız ve şartsız olarak milletimize devredildiği ve milli egemenliğimizin bütün dünyaya ilan edildiği Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 101. yıldönümünde, gururla idrak ettiğimiz “Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı” tüm milletimize ve geleceğimizin teminatı olan sevgili çocuklarımıza kutlu olsun.

Büyük zorluklar içerisinde verilen bağımsızlık mücadelemizde, necip milletimizin azim ve kararlılıkla yürüttüğü var olma mücadelesinin çok kıymetli bir adımı olan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışı bu kutlu günde gerçekleşmiş ve ulusal egemenliğimiz 23 Nisan 1920’de tescillenmiştir. Milletimizin ortak gaye etrafında daha güçlü şekilde birleşmesini sağlayan ilk meclisimiz, Türk milletinin hür yaşama uğruna sergilediği fedakârlığın timsali olmuştur.

Çocukların geleceğimizin güvencesi ve yaşama sevincimiz olduğunu ifade eden Kurtuluş Savaşımızın lideri, Meclisimizin ilk başkanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından tüm dünya çocuklarına armağan edilen bu özel gün, 23 Nisan 1929’dan beridir “Çocuk Bayramı” olarak da kutlanmaktadır. Dünyada çocuklarına bayram hediye eden ve bu bayramı uluslararası boyutta kutlayarak bütün dünya ile paylaşan ilk ve tek ülke Türkiye’dir.

Her yıl kırkın üzerinde ülkeden gelen dünya çocuklarını misafir ederek coşkulu kutlamalar yapan; illerimizde, okullarımızda çeşitli etkinliklerle bayramın neşesine ortak olan Türk çocukları maalesef son iki yıldır Covid-19 salgını nedeniyle bayramı evlerinde kutlamak mecburiyetinde kalıyorlar.

Sevgili Çocuklar;
Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımızı coşkulu şenliklerle kutlayacağımız sağlıklı günlere yeniden kavuşabilmek için salgınla mücadeleye tüm gayretimizle devam ediyoruz. Önümüzdeki bayramları, eski günlerde olduğu gibi bir arada kutlayabilmek en büyük arzumuzdur. Ülkemizin güçlü yarınlara ulaşması yolunda sizlere duyduğumuz güven sınırsızdır. Kahraman bir milletin evlatları olarak sizler, ülkemizin hedeflerine ulaşmasındaki umutlarısınız. Sadece Türk milletinin ve devletinin değil, dünyanın geleceği için sevgi, barış ve kardeşlik tohumları ekeceğinize inanıyoruz. Büyük sevgi duyduğumuz, en kıymetli hazinelerimiz olan siz yavrularımızı, ülkesini ve milletini seven, vatanı için çalışıp üreten bireyler olarak yetiştirebilmek; kendine güvenen, donanımlı, girişimci, ufku geniş, milli ve manevi değerlerine bağlı gençler olmanızı sağlamak biz yetişkinlerin öncelikli sorumluluğu ve hedefidir.

“Bütün cihan bilmelidir ki artık bu devletin ve bu milletin başında hiçbir kuvvet yoktur, hiçbir makam yoktur. Yalnız bir kuvvet vardır. O da millî egemenliktir. Yalnız bir makam vardır. O da milletin kalbi, vicdanı ve mevcudiyetidir.” sözleriyle milli iradenin her şeyin önünde olduğunu ifade eden Cumhuriyetimizin ve Türkiye Büyük Millet Meclisimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, bağımsızlığımız uğruna canlarını feda eden tüm aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi minnet ve şükranla anıyor; bu anlamlı günün dünyanın bütün çocuklarına barış, mutluluk ve sağlık getirmesi temennisiyle tüm çocuklarımızı sevgiyle kucaklıyorum.

Abdullah AYAZ
Çankırı Valisi

reklam

YORUM YAP