20° Kapalı
  • EURO
  • DOLAR

21 MART NEVRUZ VE BAHARIN BAŞLANGICI

21 Mart Ekinoks Günü ya da diğer adıyla Nevruz Bayramı, Koronavirüs salgını nedeniyle tüm dünyada ve ülkemizde sessizce ve buruk bir şekilde kutlandı. Kelime anlamı Farsça’da “Yenigün” olan Nevruz, Kuzey ve Güney Yarım Kürede güneş ışınlarının öğle vakti Ekvator’a 90°’lik açı ile düşmesi ve gölge boyunun Ekvator’da sıfır olması halidir. Güneş ışınları bu tarihten itibaren […]
Çankırı - 22 Mart 2020 11:12 A A

21 Mart Ekinoks Günü ya da diğer adıyla Nevruz Bayramı, Koronavirüs salgını nedeniyle tüm dünyada ve ülkemizde sessizce ve buruk bir şekilde kutlandı.

Kelime anlamı Farsça’da “Yenigün” olan Nevruz, Kuzey ve Güney Yarım Kürede güneş ışınlarının öğle vakti Ekvator’a 90°’lik açı ile düşmesi ve gölge boyunun Ekvator’da sıfır olması halidir. Güneş ışınları bu tarihten itibaren Kuzey Yarım Küre’ye dik düşmeye başlar. Bu tarihten itibaren Güney Yarım Küre’de geceler, gündüzlerden uzun olmaya başlar. Kuzey Yarım Küre’de ise tam tersi olur. Bu tarih Güney Yarım Küre’de Sonbahar, Kuzey Yarım Küre’de İlkbahar başlangıcıdır.  

21 Mart ile birlikte havalar ısınmaya, karlar erimeye, ağaçlar çiçeklenmeye, toprak yeşermeye, göçmen kuşlar yuvalarına dönmeye başlar. Bu nedenle 21 Mart bütün varlıklar için uyanış, diriliş ve yaradılış günü olarak kabul edilerek, Nevruz Bayramı olarak kutlanır.

Çankırı - 11:12 A A
BENZER HABERLER