13° Açık
  • EURO
  • DOLAR

2021 YUNUS EMRE VE TÜRKÇE YILI OLACAK

Türkçemizin korunup gelecek nesillere doğru bir şekilde aktarılması toplumumuzun bütün fertlerinin en önemli sorumlulukları arasında yer almaktadır. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN, yayınlanan Genelge ile 2021 yılının ‘Bizim Yunus’ olarak anılması, Yunus Emre’nin mirası olan Türkçenin öneminin vurgulanması, medeniyet dili kimliğiyle bilinçli ve doğru kullanımının sağlanması amacıyla ‘Dünya Dili Türkçe’ adıyla yurt genelinde ve yurtdışında […]
Genel - 1 Şubat 2021 22:35 A A

Türkçemizin korunup gelecek nesillere doğru bir şekilde aktarılması toplumumuzun bütün fertlerinin en önemli sorumlulukları arasında yer almaktadır. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN, yayınlanan Genelge ile 2021 yılının ‘Bizim Yunus’ olarak anılması, Yunus Emre’nin mirası olan Türkçenin öneminin vurgulanması, medeniyet dili kimliğiyle bilinçli ve doğru kullanımının sağlanması amacıyla ‘Dünya Dili Türkçe’ adıyla yurt genelinde ve yurtdışında kampanya düzenleneceğini duyurdu. Yunus Emre’nin şiirlerinde insan ve doğa sevgisi, hoşgörü, kardeşlik ve barış kavramlarının en duru Türkçe ile işlediği ve bu şiirlerle din, dil ve ırk ayrımı gözetmeksizin tüm insanlığa seslenildiği vurgulandı.

Resmi Gazete’de yer alan Genelge’de, Türk dili ve medeniyetinin temel taşlarından biri olan Yunus Emre’nin vefatının 700’üncü yılı nedeniyle 2021 yılının, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) tarafından anma ve kutlama yıldönümleri arasına alındığı da duyuruldu.

Genelgeye ulaşmak için:
https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2021/01/20210130-35.pdf

Genel - 22:35 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.