Açık
  • EURO
  • DOLAR

2 YILLIK EMEĞİN ESERİ 100. YILDA 100 ATATÜRK PORTRESİ SERGİSİ

Cumhuriyetimizin 100. Yılında 100 Etkinlik programı kapsamında, Çankırı’da bir ilk daha gerçekleşti. Rölyef sanatçısı Ali Demir, 2 yıllık bir çalışma sonunda hazırladığı ATATÜRK portrelerini ilimizde sergiledi. Tarihi Çamaşırhane’de düzenlenen ve 29 Ekim Pazar günü açılışı yapılan sergide Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal ATATÜRK’e ait 100 portre halkımızın beğenisine sunuldu. Sergi 3 Kasım Cuma gününe kadar ziyarete […]
Çankırı - 2 Kasım 2023 09:08 A A

Cumhuriyetimizin 100. Yılında 100 Etkinlik programı kapsamında, Çankırı’da bir ilk daha gerçekleşti. Rölyef sanatçısı Ali Demir, 2 yıllık bir çalışma sonunda hazırladığı ATATÜRK portrelerini ilimizde sergiledi. Tarihi Çamaşırhane’de düzenlenen ve 29 Ekim Pazar günü açılışı yapılan sergide Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal ATATÜRK’e ait 100 portre halkımızın beğenisine sunuldu. Sergi 3 Kasım Cuma gününe kadar ziyarete açık olacak.

Hepsi de birbirinden güzel ve değerli eserleri, memleketi olan Çankırı’da sergilemekten gurur duyduğunu belirten sanatçı Ali Demir, “Neden bu sergi ve neden Çankırı?” sorumuza şu şekilde cevap verdi:

“Bendeki vatan sevgisi, ATATÜRK sevgisi beni bu sergiyi açmaya zorladı. Bugün bu kadar rahat yaşayabiliyorsak, ulu önder ATATÜRK sayesindedir. ATATÜRK ile ilgili değişik çalışmalarım var. Pullarım var, resimlerim var, daha önce ben rölyef çalışmaları yapıyordum rölyefte de ATATÜRK portrelerini kullandım. 2 senedir de yakma tablo yapmaya başladım ve 2 sene önce Allah sağlık verirse Cumhuriyetimizin 100. yılına özel olmak üzere 100 eser hazırlamaya karar verdim. Burada gördüğünüz eserler 2 yıllık bir emeğin ürünüdür. Gördüğünüz çerçeveler de bana aittir onları da ben tek tek uğraşarak kendim yaptım.

Asıl işim rölyef ancak ebru üstüne işlemeler de yapıyorum, yakma portreler de yapıyorum. 1 rölyef tablo yaklaşık 15 günümü alıyor, yakma tablolar ise 1-2 gün sürüyor. Yakma tablo çok incelik isteyen çok meşakkatli uğraştırıcı bir iş. Tablolarımı görenler boya olduğunu düşünüyor ama ben işimi severek yaptığım için en ince motiflerimi bile uzun uzun uğraşarak yakma tekniğiyle yapıyorum. Tekrar söylüyorum bugün kendi vatanımızın toprakları üzerinde rahatça gezip dolaşabiliyorsak Mustafa Kemal ATATÜRK ve silah arkadaşları sayesindedir.”

Çankırı tarihinde konusu ve içeriği tamamen ATATÜRK olan ilk yakma resim sergisinin sahibi Ali Demir, son olarak Olay 18 İnternet Haber Sitemize şunları söyledi:

“Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ilk Cumhurbaşkanımız Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ve silah arkadaşlarını rahmetle anıyorum. Cumhuriyetimizin 100. yılını kutlamanın onurunu ve gururunu yaşıyorum.

Atam bu güzel ülkeyi bize bizlere armağan ettin, seninle ne kadar gurur duysak azdır. Kurmuş olduğun Cumhuriyeti ilelebet yaşatacağımıza söz veriyorum. Sen yalnız bir asker değil, aynı zamanda yüzyılımızın bir dahisisin.

Sevgi, saygı ve özlemle anıyorum.

Yaşasın Cumhuriyet, 100. yılımız kutlu olsun.”

Çankırı - 09:08 A A
BENZER HABERLER