Kapalı
  • EURO
  • DOLAR

19 EYLÜL GAZİLER GÜNÜ MESAJI

Aziz milletimizin her bir bireyinin kendisine düstur edindiği “ölürsem şehit, kalırsam gazi” ifadesi, gaza ruhumuzun eşsiz zaferlerimizde oynadığı rolün bir göstergesidir. 19 Eylül “Gaziler Günü” de bu ruhun tekrar tekrar hatırlandığı özel günlerimizden bir tanesidir. Bu müstesna gün vesilesiyle, tarih boyunca, vatanımızın bölünmez bütünlüğünü, bağımsızlığını ve ebedi varlığını korumak; milletimizin birlik, beraberlik, barış ve huzurunu […]
Çankırı - 18 Eylül 2022 08:24 A A

Aziz milletimizin her bir bireyinin kendisine düstur edindiği “ölürsem şehit, kalırsam gazi” ifadesi, gaza ruhumuzun eşsiz zaferlerimizde oynadığı rolün bir göstergesidir. 19 Eylül “Gaziler Günü” de bu ruhun tekrar tekrar hatırlandığı özel günlerimizden bir tanesidir. Bu müstesna gün vesilesiyle, tarih boyunca, vatanımızın bölünmez bütünlüğünü, bağımsızlığını ve ebedi varlığını korumak; milletimizin birlik, beraberlik, barış ve huzurunu temin etmek üzere canlarını ortaya koyan başta Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK olmak üzere tüm kahraman gazilerimizi şükran ve minnetle anıyorum.

Asil milletimizin tarihi hep mücadelelerle doludur. Bağımsızlığından hiçbir zaman ödün vermeyen ve vatanı pahasına canından vazgeçmeye her daim hazır bulunan milletimiz, şanlı mücadelelerinde sayısız şehitler ve gaziler vermiştir. Bugün huzur içerisinde bu topraklar üzerinde yaşayabiliyorsak, aziz şehitlerimiz ve kahraman gazilerimiz sayesindedir.

İnsanlar hayatları boyunca pek çok unvan ve rütbe elde edebilirler. Ancak şehitlik ve gazilik payelerinin diğerlerinden önemli bir farkı vardır. Şehit ya da gazi olabilmek için canını ortaya koymak gereklidir. Bu unvanlara mazhar olabilmek, canla, kanla mümkündür.  Hem kültürümüzde hem de dinimizde çok büyük değer verilen bu payeleri edinmek büyük şereftir.

Devletimiz tüm imkanlarıyla, gurur ve övünç kaynağımız gazilerimizin yanlarındadır. Cesaretleri ve fedakarlıklarıyla her biri birer yıldız gibi parlayan gazilerimize vefa borcumuzu ödeyebilmek için gelecek nesillerimize onlarınki gibi vatan ve millet aşkı kazandırmalıyız. En zor şartlar altında dahi ülkemizin istikbaline sahip çıkabilme ferasetine sahip bireyler olarak yetişmelerini sağlamalıyız. Gazi bir milletin ferdi olmakla gurur duyan bizler, ecdadımızdan emanet aldığımız şanlı bayrağımıza aynı güç, övünç ve onurla sahip çıkmalıyız.

19 Eylül 1921 tarihinde TBMM tarafından İstiklal Mücadelemizin önderi Mustafa Kemal ATATÜRK’e “Gazi” unvanının verilişinin yıl dönümü olan “Gaziler Günü” vesilesiyle, tüm aziz şehitlerimizi ve ebediyete irtihal eden kahraman gazilerimizi rahmetle anıyor; hayatta olan gazilerimizin bu özel gününü tebrik ediyor ve huzurlu, sağlıklı, mutlu bir ömür diliyorum.

 

Abdullah AYAZ

Çankırı Valisi

Çankırı - 08:24 A A
BENZER HABERLER