reklam
reklam
DOLAR31,5756% 0.67
EURO34,3381% 0.84
STERLIN40,1479% 0.99
FRANG35,7123% 0.54
ALTIN2.148,11% 2,24
BITCOIN2.132.1457.878
reklam

18 MART 1915 ÇANAKKALE GEÇİLMEZ !!!

Yayınlanma Tarihi : Google News
18 MART 1915 ÇANAKKALE GEÇİLMEZ !!!
reklam

1914 yılında I. Dünya Savaşı’nın başlamasıyla İtilaf devletleri Çanakkale Boğazı’nı savaş gemileriyle zorlayarak aşmak ve böylece İstanbul’a kavuşmak istiyorlardı. Bu inançla İngiltere ve Fransa işbirliği yaparak Bozcaada’dan Boğaz’ın ağzına doğru yaklaştılar.

2 Aralık günü İngiliz denizaltısı da bir deneme yaptı. Derinden engelleri aşarak Boğaz’a girdi. Yedi yüz elli metre ilerde bulunan Mesudiye zırhlısına torpil atarak bu gemimizi batırdı. Zırhlımızda bulunan 10’u subay 34 askerimiz şehit düştü.

İtilaf Devletleri Anadolu’yu işgal etmek için acele ediyor, ancak bir türlü başarı sağlayamıyorlardı. Saldırılardan sonuç alınamayınca 17 Mart 1915 günü başarısız görülen donanma komutanı Amiral Carden görevden alınarak yerine Amiral Robeck atandı. Robeck’in ilk işi 18 Mart’ta donanmasıyla boğaza saldıracağını Londra’ya bildirmek oldu.

Haberi duyan Binbaşı Nazmi bey, Çanakkale Müstahkem Mevki Komutanı Albay Cevat Çobanlı’dan aldığı emir doğrultusunda Nusret Mayın Gemisi’yle Çanakkale Boğazı’na düşmana ağır tahribat verecek 26 mayın daha döşedi. Bu mayınlarla birlikte Çanakkale Boğazı’na 400 mayın döşenmiş oluyordu ve bundan düşmanın haberi yoktu.

18 Mart günü yapılan saldırılarda Türk tabya ve bataryaları büyük zarar görmüştü. Amiral Robeck komutasındaki İngiliz ve Fransız savaş gemileri boğazda ilerliyordu ki gelen patlama sesleriyle irkildiler. Bouvet ve Suffren savaş gemileri mayına çarparak sarsıldılar, ardından İnflexible, İrressitible çarptıkları mayınlardan büyük hasar gördü, daha sonra Queen Elisabeth ve Agamemnon yaralandı.

Hiç ummadıkları bu durum karşısında düşman kuvvetleri tek çareyi kaçmakta buldu. İtilaf devletleri Çanakkale Boğazı’nı denizden aşamadılar. Büyük kayıplar vererek Çanakkale Boğazı’nın geçilemeyeceğini, Türk’ün bileğinin bükülemeyeceğini öğrendiler.

Ey, bu topraklar için toprağa düşmüş asker! 
Gökten ecdâd inerek öpse o pâk alnı değer.
Ne büyüksün ki kanın kurtarıyor Tevhîd'i...
Bedr'in arslanları ancak, bu kadar şanlı idi.
Sana dar gelmeyecek makberi kimler kazsın?
"Gömelim gel seni târîhe" desem, sığmazsın.

Mehmet Akif ERSOY
reklam

YORUM YAP