-6° Kapalı
  • EURO
  • DOLAR

DÜZGÜN: “ÇANKIRI OLARAK TÜM ÜLKEMİZİ 21 GÜN DOYURABİLECEK POTANSİYELE SAHİBİZ”

Bu yıl 42’incisi gerçekleştirilecek olan 16 Ekim Dünya Gıda Günü 100. Yıl Kültür Merkezi’nde düzenlenen tören ile kutlandı. Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün 77’inci kuruluş yıldönümü olan 16 Ekim Dünya Gıda Günü dünyadaki açlık durumu ve sağlıklı beslenmeye herkesin ihtiyacı olduğu konusunda küresel farkındalığı ve eylemi teşvik etmektedir. Her yıl farklı bir konsept ve […]
Genel - 17 Ekim 2022 18:32 A A

Bu yıl 42’incisi gerçekleştirilecek olan 16 Ekim Dünya Gıda Günü 100. Yıl Kültür Merkezi’nde düzenlenen tören ile kutlandı. Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün 77’inci kuruluş yıldönümü olan 16 Ekim Dünya Gıda Günü dünyadaki açlık durumu ve sağlıklı beslenmeye herkesin ihtiyacı olduğu konusunda küresel farkındalığı ve eylemi teşvik etmektedir.

Her yıl farklı bir konsept ve slogan ile kutlanan Dünya Gıda Günü bu yılki sloganı, “Kimseyi geride bırakma. Daha iyi üretim, daha iyi beslenme, daha iyi bir çevre ve daha iyi bir yaşam.” olarak belirlenmiştir.

İl Tarım ve Orman Müdürü Sayın Dr. Hüseyin Düzgün konuşmasında özetle; “Kimseyi geride bırakmamak için ve sürdürülebilir gıda arzını sağlamak için Bakanlık olarak pek çok faaliyetimiz bulunmaktadır. Çankırı genelinde ekilebilir her bir karış vatan toprağını üretime yönlendirmek için var gücümüzle çalışmaktayız” dedi. Çiftçilerimizi teşvik etmek için geçtiğimiz yıl Bakanlığımız ve Valiliğimiz kanalı ile 163 milyon TL destek sağlandığına değinen Düzgün, ilimizde;

  • Yaklaşık 1 milyon ton buğday, arpa, çeltik vb. tarla bitkisi
  • 100 bin ton meyve ve sebze
  • 30 bin ton et
  • 200 bin litre süt
  • 125 milyon yumurta üretimi gerçekleştirildiğini belirtti.

İlimizde 4,5 milyon kişiyi bir yıl boyunca doyurmaya yetecek gıda üretimi olduğunu belirten Düzgün, Çankırı olarak tüm ülkemizi 21 gün doyurabilecek potansiyele sahibiz dedi.

Törende bir konuşma yapan Gıda ve Yem Şube Müdürü Ayşenur Dilek Benivar, israfı önlemek için tüketici davranışlarını değiştirmek gerektiğine vurgu yaparak, “Bireysel bilincin oluşmamasının sonuçlarını görerek, geride bıraktığımız her insan için gelecekteki davranışlarımıza bir ders çıkarmalıyız” dedi.

Konuşmaların ardından yapılan sinevizyon gösteriminde üretimin zorluğu, israfın boyutları ve sonuçlarına değinildi. Vali Yardımcısı Şahin Bayhan günün anlam ve önemine binaen, her türlü zorluğa rağmen üretime katılan ve üretmekten vazgeçmeyen çiftçilerimiz adına Halil Gök ile genç çiftçilerimiz adına Yunus Emre Akyul’a plaketlerini ve hediyelerini sundu.  Tören sonrası katılımcılara nohut pilav ikram edildi.

Genel - 18:32 A A
BENZER HABERLER