reklam
reklam
DOLAR31,5743% 0.66
EURO34,3023% 0.75
STERLIN40,1119% 0.92
FRANG35,6907% 0.47
ALTIN2.147,02% 2,19
BITCOIN2.123.1506.96
reklam

15 TEMMUZ FOTOĞRAFLARI SERGİSİ DARÜL HADİS’TE AÇILDI

Yayınlanma Tarihi : Google News
15 TEMMUZ FOTOĞRAFLARI SERGİSİ DARÜL HADİS’TE AÇILDI
reklam

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü`nün 5. yıl dönümünde Çankırı Karatekin Üniversitesi tarafından düzenlenen ve Anadolu’nun ilk Dârûl Hâdisi Taş Mescit’in ev sahipliği yaptığı, Anadolu Ajansı`nın fotoğraf arşivinden oluşan 15 Temmuz Fotoğrafları Sergisi saat 11.45’te açıldı.

Hain darbe girişimini bir belgesel niteliğinde ibretlik fotoğraflarla anlatan serginin açılışına Vali Abdullah Ayaz, Çankırı Garnizon Komutanı Tuğgeneral Hakan Tunç, Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen, Rektör Prof. Dr. Harun Çiftçi, Vali Yardımcıları, akademik ve idari personel, kurum müdürleri ve vatandaşlar katıldı.

Sergiyi gezdikten sonra basın mensuplarına değerlendirmede bulunan Çankırı Valisi Abdullah Ayaz, “15 Temmuz’un 54. Yıldönümünde o hain geceyi unutmadığımızı unutmayacağımızı anlatmak için etkinliklerimize devam ediyoruz. 15 Temmuz eşine ender rastlanan belki de hiç rastlanmayan çeşitte bir hainlikti. Hiç beklemediğimiz bir noktada hiç beklemediğimiz kişilerden hiç beklemediğimiz odaklardan hiç beklemediğimiz bir şekilde bir ihanete uğradık. Ama çok şükür milletin feraseti fedakârlığı cesareti o günü atlatmamıza ve bu günlere ulaşmamıza vesile oldu. Tekrar 15 Temmuz şehitleri başta olmak üzere tüm şehitlerimizi rahmetle gazilerimizi minnetle yâd ediyorum. Allah gazilerimize hayırlı sağlıklı uzun ömür nasip eylesin. Bu millete bir daha 15 Temmuz ve benzeri ihanetleri yaşatmasın inşallah. Cumhuriyet tarihi boyunca malum ülkemiz her ilerleme kaydettiğinde farklı çelmelere engellemeler maruz kaldı.  15 Temmuz da bunun yaşadığımız en son örneği. Ama bence en ağırı. Çünkü çok farklı bir şekilde gerçekleşmiş olan bir ihanetti. 15 Temmuz gibi dinimizi belki kendilerine perde olarak kullanan, vatandaşımızın hassasiyetlerini istismar eden bir grubun devlet içinde çöreklenmesi, odaklanması, organize olması ve kendilerini o güne hazırlayanların talimatlarıyla o gece o ihaneti hayata geçirme girişimleriydi. Dediğim gibi  çok şükür dünyada eşine rastlanmayacak bir şekilde milletimizin fedakarlığı fotoğraflarda sizin de gördüğünüz gibi o geceyi atlatmamıza bu günlere kavuşmamıza vesile oldu. Ben tekrar hem Çankırı’mızda o gün fedakarlıkta bulunan dua eden sokağa çıkan tüm vatandaşlarımızı bir kere daha saygıyla anıyorum.  Muhakkak ki o günkü darbeciler karşılarında o halkı görmeseler muhakkak cesaretleri kırılmayacaktı. Aynı şekilde yine başta Çankırılı şehitlerimiz olmak üzere tüm şehitlerimizi rahmetle gazilerimizi minnetle ve saygıyla anıyorum” dedi.

Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Harun Çiftçi ise, “Bugün sergide olan bu fotoğraflarla adeta 15 Temmuz’u yeniden yaşıyoruz. Anadolu’nun ilk Dârûl Hâdisi Taş Mescit’te böyle anlamlı bir sergiye ev sahipliği yapmak bizi son derece onore etmiştir. Hiç kimse unutmasın, bu milleti, bu vatanı kimseye teslim etmeyeceğiz. ” dedi.

Sergide 8 adeti Çankırı’da ki direnişte çekilmiş toplam 40 adet fotoğraf bulunuyor.

reklam

YORUM YAP