Kapalı
  • EURO
  • DOLAR

14. İSTİKLÂL YOLU ETKİNLİKLERİ ŞÖLEN HAVASINDA GEÇTİ

Kurtuluş Savaşımızda silah ve cephanenin Kastamonu’nun İnebolu ilçesinden alınarak, Kastamonu – Çankırı il sınırlarını aşıp 344 km. mesafedeki Ankara’ya, cepheye ulaştırıldığı yoldur İstiklâl Yolu. İstiklâl Yolu’nun Çankırı sınırları içerisindeki kısmında, Milli Mücadelenin kazanılması için her türlü fedakarlığı yapan ecdadımızı yad etmek amacıyla düzenlenen 14. Tarihi İstiklal Yolu Yürüyüşü’ne Vali Fırat Taşolar ve eşi Didem Taşolar, […]
Çankırı - 16 Ekim 2023 11:32 A A
Kurtuluş Savaşımızda silah ve cephanenin Kastamonu’nun İnebolu ilçesinden alınarak, Kastamonu – Çankırı il sınırlarını aşıp 344 km. mesafedeki Ankara’ya, cepheye ulaştırıldığı yoldur İstiklâl Yolu. İstiklâl Yolu’nun Çankırı sınırları içerisindeki kısmında, Milli Mücadelenin kazanılması için her türlü fedakarlığı yapan ecdadımızı yad etmek amacıyla düzenlenen 14. Tarihi İstiklal Yolu Yürüyüşü’ne Vali Fırat Taşolar ve eşi Didem Taşolar, AK Parti Grup Başkanvekili ve Çankırı Milletvekili Av. Muhammet Emin Akbaşoğlu, AK Parti İl Başkanı Koray Erdoğan, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Salih Büyük ve eşi, Vali Yardımcısı Recep Yüksel ve eşi, Ilgaz Kaymakamı Burak Yılmaz ve eşi, Kaymakamlar, Ilgaz Belediye Başkanı Mehmed Öztürk, İlçe Belediye Başkanları, daire amirleri, STK temsilcileri, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Üçoluk Jandarma Karakolu Mevkii’ndeki İstiklal Yolu-2 Kapısı’ndan başlayarak İstiklal Yolu’nun önemli duraklarından biri olan Kıyısın köyünde sona eren ve geleceğimizin teminatı gençlerimizin yoğun ilgi gösterdiği 14. İstiklâl Yolu Yürüyüşü’nde en büyük ilgiyi atlı gösteriler aldı. Yaklaşık 5 km.lik yürüyüşün ardından varılan Kıyısın köyünde anma töreni gerçekleştirildi.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başlayan törende Kur’an-ı Kerim tilaveti ve yapılan duanın ardından atlı selamlama yapıldı. Sıra protokol konuşmalarına geldiğinde ilk konuşmayı yapan Kıyısin köyü muhtarı Ahmet Dildar, İstiklâl Yolu’nun Rusya’dan İstanbul’dan kaçak gelen silah ve cephaneleri Ankara’ya ulaştırmak için kullanılan bir yol olduğunu anlattı. Dildar konuşmasında, başta Gazi Mustafa Kemal Paşa ve silah arkadaşları olmak üzere Ümmühan Hatun, Şakir Ağa, Yeni Ali, Koca Çavuş, Ahmedo gibi o günlerin görünmez kahramanlarını da yad etti.

Dildar’ın ardından konuşan Ilgaz Belediye Başkanı Mehmed Öztürk, programa katkıda bulunan herkese ayrı ayrı teşekkür etti. Ilgaz Kaymakamı Burak Yılmaz da konuşmasında İstiklâl Yolu ve İstiklâl Mücadelesinin anlam ve önemini anlattı. AK Parti Grup Başkanvekili ve Çankırı Milletvekili Av. Muhammet Emin Akbaşoğlu ise konuşmasında, programın sadece anma programı değil hem anma hem anlama programı olduğunu söyledi. “Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yıldönümünü 29 Ekim 2023’te hep birlikte idrak edeceğiz.” diyen Akbaşoğlu, İsrail-Filistin çatışmasında İsrail’e karşı takınılan tutumun ve Gazze’de yaşanılan insanlık dramının, insanlığın bir sınavı olduğunun önemle altını çizdi.

Protokol konuşmalarının ardından Jandarma Genel Komutanlığı Mehteran Birliği’nin Mehter gösterileri halktan büyük beğeni aldı. Jandarma Genel Komutanlığı Çelik Kanatlar Helikopter ekibinin gösterisi ise tam anlamıyla harikaydı. Helikopterlerin müzik eşliğinde zeybek oynamaları ise izleyicilerden tam not aldı.

İstiklal Yolu etkinlikleri ve Kıyısın köyündeki tören, yemek ikramının ardından sona erdi.

Çankırı - 11:32 A A
BENZER HABERLER