reklam
reklam
DOLAR32,2494% 0.07
EURO35,0152% 0.1
STERLIN41,3964% 0.53
FRANG35,2838% 0.09
ALTIN2.412,01% 0,09
BITCOIN67.328,40-2.818
reklam

112 ACİL ÇAĞRI MERKEZİ TÖRENLE HİZMETE BAŞLADI

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
112 ACİL ÇAĞRI MERKEZİ TÖRENLE HİZMETE BAŞLADI
reklam

      Türkiye genelinde uygulamaya geçirilen 112 Acil Çağrı Merkezi Uygulaması kapsamında Çankırı’da yapımı tamamlanan acil çağrıların tek merkezden yönetileceği “112 Acil Çağrı Merkezi” hizmete açıldı. İçişleri Bakanlığınca tüm acil çağrıların tek numara ve merkezden karşılanarak sevk ve koordine edilmesi kapsamında 81 ilde “112 Acil Çağrı Merkezi” adı altında hayata geçirilen çalışmalardan biri olan ve Türkiye genelinde açılan 55’inci Çağrı Merkezi olan Çankırı 112 Acil Çağrı Merkezi, Abdulhalik Renda Mahallesi’ndeki binasında, 22 Ocak 2021 tarihi itibariyle devreye girdi.

      112 Acil Çağrı Merkezi Müdürlüğü’nün açılışı nedeniyle düzenlenen törene Vali Abdullah Ayaz, Çankırı Milletvekili Salim Çivitcioğlu, Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen, İçişleri Bakanlığı Acil Çağrı Merkezi Daire Başkanı Tarık Bahadır, Vali Yardımcısı Abdullah Aslaner, İl Emniyet Müdürü Sadettin Aksoy, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Hıdır Ayçiçek, İl Genel Meclisi Başkanı Mustafa Çıbık, Siyasi Parti temsilcileri ve daire amirleri katıldı.

      Törende konuşan Vali Abdullah Ayaz, acil durumlara her zaman hazırlıklı olunması gerektiğini ifade ederek, “Hep beraber ülke genelinde gerçekleşen dönüşümün, devrimin açılışına şahitlik etmekteyiz. Acil durumlar, doğal afetler gibi hadiseler hayatın bir gerçeği. Bizim bunlara hazırlıklı olmamız da en büyük amacımızdır. Bakanlığımız bünyesinde Sayın Bakanımızın da büyük önem verdiği 112 Acil Çağrı Merkezlerinin dönüşüm projesi başlatıldı. İnşallah 55’inci il olarak biz, bugün 112 Acil Çağrı Merkezimizi devreye almış oluyoruz. Bu merkez, önümüzdeki süreçlerde acil durumlara müdahale edecek olan birimlerimizin daha iyi koordine olmasını, hizmetin daha iyi sunulmasını, hem arkadaşlarımızın hem de vatandaşlarımızın daha rahat bir şekilde acil durumlarda merkezimize ulaşmasını ve koordine olmasını sağlamış olacak. Bu vesileyle Acil Çağrı Merkezimizin bu aşamaya gelmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

      Ak Parti Çankırı Milletvekili Salim Çivitcioğlu ise yaptığı konuşmada açılan tesisle artık vatandaşların aklında tek bir numara olacağını belirterek, “Koordinasyon çok iyi şekilde sağlanacak. Herhangi bir trafik kazasında 112’yi aradığında orada sağlık ekibinin olması gerekiyorsa arkadaşlar gerekli çalışmalarını yapacaklardır.” dedi.

Acil Çağrı Hizmetleri Daire Başkanı Tarik Bahadır da 112 Acil Çağrı Merkezi arandığı anda arayan kişinin konumunu 8 metre sapmayla alabildiklerini vurgulayarak şunları kaydetti:

“Vatandaş bulunduğu yeri tarif edemese bile acil çağrı hizmetini, konumu sayesinde kurumlarımız vermiş olacak. Yazılımları devam ediyor. Telefon altyapısı üzerinden ulaşma imkanı olmadığında data hatları üzerinden erişim sağlayan bir sistem üzerinde çalışılıyor. İlerleyen zamanlarda Çankırı’mızda da istendiğinde vatandaşlarımız indireceği bir uygulama üzerinden acil çağrılarını merkezimize iletebilecekler. Nasip olursa şubat ayı sonuna kadar 70 ilimizde acil çağrı merkezleri hizmet vermeye devam edecek. Bakanımızın talimatı doğrultusunda haziran ayının sonuna kadar 81 ilimizde acil çağrı merkezlerimiz hizmet vermeye başlayacak. İnşallah Cumhurbaşkanımızın katılımıyla 81 ilimizde merkezlerimizin açılışı yapılacak.”

reklam

YORUM YAP