reklam
reklam
DOLAR 31,0079 % 0.31
EURO 33,5437 % 0.26
STERLIN 39,1889 % 0.35
FRANG 35,2343 % 0.43
ALTIN 2.016,43 % 0,22
BITCOIN 1.598.400 -0.612
reklam

11. İSTİKLÂL YOLU ETKİNLİĞİ DERBENT ŞEHİTLİĞ’NDE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Yayınlanma Tarihi : Google News
reklam
      İnebolu’dan alınan cephanenin Kastamonu, Çankırı il sınırlarını aşarak Ankara’ya,  344 km. mesafedeki   cepheye  taşınmasında,  kadınıyla, çocuğuyla, yaşlısıyla Anadolu insanının zoru başarmasını, Kurtuluş Savaşımızın başarıyla sonuçlanmasını sağlayan yol İstiklal Yolu’dur. 107 km.lik bölümü İlimiz sınırları içerisinde kalan İstiklal Yolu’nun önemini vurgulamak ve genç kuşaklarda tarih bilinci oluşturmak amacıyla 2009  yılından itibaren  Ekim ayı içerisinde  İstiklal Yolu Yürüyüşü yapılmaktadır.
      2009 Yılından bu yana her yıl düzenlenen İstiklâl Yolu etkinliğinin bu yıl onbirincisi gerçekleştirildi. Her yıl, tarihi İstiklâl Yolu üzerindeki Üçoluk Jandarma Karakolu mevkiinden başlayıp Kıyısın köyünde sona eren yürüyüş etkinliği bu yıl Covid-19 pandemisi nedeniyle alınan önlemler kapsamında Derbent Şehitliğinde gerçekleştirildi.
      Etkinliklere Vali Abdullah Ayaz, Milletvekili Salim Çivitcioğlu, Çankırı Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen, Vali Yardımcıları Abdullah Aslaner, Akın Karagöz, Ilgaz Kaymakamı Osman Uğurlu, İl Emniyet Müdürü Sadettin Aksoy, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Hıdır Ayçiçek, Ilgaz Belediye Başkanı Mehmed Öztürk, Korgun Belediye Başkanı Hasan Hüseyin Kozan, Yapraklı Belediye Başkanı Ömer Güngör, Kurum Müdürleri, Ak Parti İl Başkanı Av. Abdulkadir Çelik, MHP İl Başkanı hasan Çakır, Çankırı Şehit ve Gazi Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Yüksel Teke, STK temsilcileri, sporcular ve vatandaşlar katıldı.
İlk olarak Üçoluk Karakolu bölgesinde yürüyüş yapacak dağcı grubuyla buluşan Vali Abdullah Ayaz, dağcı grubuna etkinliğe bulundukları katkıdan dolayı teşekkür ederek, “İnşallah önümüzdeki yıllarda bu etkinliği İstiklâl Yolu’na yakışır bir görkemle yapma imkânı buluruz” dedi.
      Vali Ayaz ve beraberindekiler dağcı grubunu yürüyüş için uğurladıktan sonra Derbent Şehitliği’ne geçtiler. Burada düzenlenen tören, saygı duruşu, saygı ateşi ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Yapılan Kur’an tilavetinden sonra konuşan Vali Ayaz şu açıklamalarda bulundu:
      “Şanlı tarihimize altın harflerle yazılmış olan Kurtuluş mücadelecimizin önemli bir parçası olan İstiklâl Yolu’nda sizlerle bir arada bulunmaktan o günlerin manevi havasını teneffüs etmekten duyduğum memnuniyeti ve gururu söylemek istiyorum. Tarihimizin önemli destanlarından birisinin de Kurtuluş Savaşı’dır. Kurtuluş Savaşı hem cephede hem de cephe gerisinde isimli isimsiz binlerce kahramanın ortaya koymuş olduğu müthiş mücadele azim kararlılık ve cesaretin sonunda kazanıldı. Şu anda biz de aslında Kurtuluş Savaşı’nın isimsiz kahramanlarının ortaya koymuş olduğu büyük bir mücadelenin yaşandığı bir alanda İstiklâl Yolu’nda, İstiklâle giden yolda büyük bir mücadelenin ortaya konduğu güzergâhta hep beraber bulunuyor, o günleri hep birlikte yâd etmeye çalışıyoruz. Bu vesile ile Kurtuluş Savaşında mücadele eden başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere hem cephe hem de cephe gerisinde kanlarını, canlarını ortaya koymuş olan tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi minnet ve şükranla anıyorum. Ruhları şad olsun.
      Bu topraklarda huzur ve güven içinde yaşıyorsak, bunu hem Kurtuluş Savaşında hem de Kurtuluş Savaşı sonrasında ortaya konan büyük mücadeleye borçluyuz. Bizlere düşen de hem İstiklal Yolunda ortaya konulmuş mücadeleyi hem de Kurtuluş Savaşı ve sonrasında ortaya konulmuş olan mücadeleyi, ruhu, cesareti, azmi, kararlılığı bizden sonraki nesillere hakkıyla anlatmak olacaktır. Mesai arkadaşlarımızla birlikte bunu, gelecek nesillere aktarma gayretimiz devam edecek.  Maalesef bu yol mevcut koşullar ve salgın sebebiyle İstiklal Yolu etkinliğimizi istediğimiz şekilde düzenleyemedik. Ama önümüzdeki yıllarda, inşallah sağlıklı günlere ulaştığımızda İstiklal Yoluna yakışır bir şekilde etkinliklerimizi düzenlemeyi hatta daha ileri noktaya taşımayı hedeflemekteyiz. Bu vesile ile vatan millet uğruna canlarını feda etmiş tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmetle anıyor, hali hazırda hayatta olan gazilerimize de hayırlı sağlıklı uzun ömürler diliyorum.”
Vali Ayaz, konuşmasından sonra Derbent Şehitleri Anıtına çelenk bıraktı. Anma töreni şehitlerimizin ruhuna edilen duanın ardından sona erdi.
reklam

YORUM YAP