Açık
  • EURO
  • DOLAR

100. YILINDA CUMHURİYET BAYRAMI COŞKU İLE KUTLANDI

Cumhuriyetimizin ilanının 100. yıl dönümü kutlama programı ilimizde büyük bir coşkuyla gerçekleştirildi. 100. yaşını 100 etkinlikle kutlamaya devam eden Çankırılılar, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı coşkusunu hep birlikte yaşadı. Programda ilk olarak Çankırı Valisi M. Fırat Taşolar, Valilik Makamında tebrikleri kabul etti. Milli İrade (Belediye) Meydanı’nda düzenlenen Cumhuriyet Bayramı kutlama programına  Vali M. Fırat Taşolar ve […]
Çankırı - 30 Ekim 2023 15:08 A A
Cumhuriyetimizin ilanının 100. yıl dönümü kutlama programı ilimizde büyük bir coşkuyla gerçekleştirildi. 100. yaşını 100 etkinlikle kutlamaya devam eden Çankırılılar, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı coşkusunu hep birlikte yaşadı. Programda ilk olarak Çankırı Valisi M. Fırat Taşolar, Valilik Makamında tebrikleri kabul etti. Milli İrade (Belediye) Meydanı’nda düzenlenen Cumhuriyet Bayramı kutlama programına  Vali M. Fırat Taşolar ve eşi Didem Taşolar, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Salih Büyük ve eşi, Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen ve eşi, Cumhuriyet Başsavcısı Oğuz Şükrü Ener ve eşi, Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Harun Çiftçi ve eşi, Baro Başkanı Av. Mustafa Deniz ve eşi, Vali Yardımcıları İsmail Küreci ve Şahin Bayhan, İl Emniyet Müdürü Yılmaz Delen, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Yusuf Mutlu Genç, daire müdürleri, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, şehitlerimizin aileleri ve gaziler katılırken Çankırı Milletvekilleri Akbaşoğlu ve Yılık’ın yokluğu gözlerden kaçmadı.

Program Vali M. Fırat Taşolar’ın beraberinde Garnizon Komutanı Tuğgeneral Salih Büyük ve Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen ile birlikte törene katılanların bayramını kutlamasıyla başladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı mesajı okundu. Günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yapan Vali Taşolar, protokolü ve katılımcıları selamlayarak başladığı konuşmasında o günün büyük devletlerinden birinin ünlü bir başbakanının, “Kemal’in kurduğu Cumhuriyet, 10 yıl bile yaşayamaz” dediğini ancak Türk halkının önce 10. Yıl sonra da 50. Yıl Marşlarını yazdığını şimdi ise 100. Yıl Marşını yazdığını belirterek, “İnşallah bizim torunlarımız, 300. Yıl, 400. Yıl marşlarını da yazacaklar.” dedi.

“Kurtuluş Savaşı’nda tüm dünyaya kafa tutmamız; 600 yıllık bir imparatorluğun enkazından yepyeni, genç bir Cumhuriyet çıkarmamız, tam yüz yıl boyunca başımız dik ve onurlu bir şekilde ayakta kalmamız, bu Cumhuriyetin ilelebet payidar kalacağının ispatıdır. Çankırı, tüm bu hikayenin ortasındadır. Bütün medeniyet maceramızın, kurtuluş mücadelemizin ve 100 yıllık Cumhuriyet maceramızın ortasındadır. Bu topraklarda Kurtuluş Savaşı’nın, İstiklal Yolu’nun, genç Cumhuriyetimizin ayakta kalma mücadelesinin izleri vardır. Ve inşallah Çankırı, Türkiye Yüzyılı’nın da izlerini taşıyacak, Türkiye Yüzyılı macerasının da ortasında, göbeğinde olacak, Türkiye Yüzyılı’nın marka şehirlerinden biri olacaktır.” ifadeleriyle Çankırı’nın Kurtuluş Savaşı’ndaki rolünden söz eden Taşolar, “Elbette ki bu kendine kendine olmayacaktır. ep birlikte çalışacağız, hep birlikte bu şehir için yeni bir heyecan duyacağız, hep birlikte bu şehir için aklımızı, fikrimizi ve gücümüzü ortaya koyacağız ve bu şehrin çocuklarına, bu ülkenin çocuklarına daha güzel, daha üretken, daha müreffeh bir Çankırı bırakacağız. Ne şekilde olursa olsun, bu cumhuriyeti kurup bize emanet edenlere layık olacağız; kendimize yeni ve güzel bir gelecek kuracak, dünya mazlumlarına ise umut olacağız.” ifadelerini kullandı.

Vali M. Fırat Taşolar’ın konuşmasının ardından öğrenciler tarafından Cumhuriyeti anlatan şiirler okundu, 100. Yılda 100 Yaren gösterisi, İl Jandarma Komutanlığı Asayiş Komando Bölük Komutanlığının silahlı gösterisi ve Çankırı Karatekin Üniversitesi Halk Oyunları Ekibinin gösterisi sunuldu. Birbirinden renkli görüntülerin yer aldığı programda meydana çıkan 100 yaren, Çankırı kültürünü ve dayanışmasını sergiledi. Gösteri, meydanı dolduran vatandaşlardan büyük alkış aldı.
Çankırı’da bayram kutlaması için vatandaşlar sokağa döküldü. Evlerini ve iş yerlerini bayraklarla donatan Çankırı halkı, Cumhuriyetin 100. yaş kutlamalarına ellerinde Türk bayrakları ile katıldı. Coşkulu geçen program, komandoların silah gösterisinin, yaren ve zeybek oyunlarının, şiirlerin okunmasının ardından geçit töreni ile sona erdi.
Çankırı - 15:08 A A
BENZER HABERLER