Kapalı
  • EURO
  • DOLAR

10 EKİM DÜNYA RUH SAĞLIĞI GÜNÜ SERGİSİNE YOĞUN İLGİ

10 Ekim günü, 1992 yılından bu yana Dünya Ruh Sağlığı Federasyonu tarafından “Dünya Ruh Sağlığı Günü” olarak kabul edilmiştir. Dünya Ruh Sağlığı Günü ruh sağlığı ve ruh hastalıklarının toplumda farkındalığını ve anlaşılırlığını artırmak amacıyla her yıl 10 Ekim’de kutlanmaktadır. Dünya Ruh Sağlığı Günü, yeni neslin ruh sağlığının korunması ve güçlendirilmesi konusunda farkındalık yaratmayı amaçlamaktadır. Çankırı […]
Çankırı - 11 Ekim 2023 16:43 A A

10 Ekim günü, 1992 yılından bu yana Dünya Ruh Sağlığı Federasyonu tarafından “Dünya Ruh Sağlığı Günü” olarak kabul edilmiştir. Dünya Ruh Sağlığı Günü ruh sağlığı ve ruh hastalıklarının toplumda farkındalığını ve anlaşılırlığını artırmak amacıyla her yıl 10 Ekim’de kutlanmaktadır. Dünya Ruh Sağlığı Günü, yeni neslin ruh sağlığının korunması ve güçlendirilmesi konusunda farkındalık yaratmayı amaçlamaktadır.

Çankırı Toplum Ruh Sağlığı Merkezi (TRSM), 10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Günü’nde psikiyatrik hastalıklara yönelik damgalamaya karşı farkındalık ve sosyal görünürlüğü arttırma amacıyla danışanlarının yaptıkları el işi ürünlerini sergiledi. Çankırı Devlet Hastanesi’nde düzenlenen sergide herbiri birbirinden güzel ve tamamı el işçiliği olan yüzlerce ürün yer aldı. Hastane personeli ve vatandaşlarımızın yoğun ilgi gösterdiği sergi, gün boyu devam etti.

Dünya Sağlık Örgütü’nün projesi olarak ülkemizde faaliyet gösteren Toplum Ruh Sağlığı Merkezleri, şizofreni ve bipolar bozukluk (duygudurum bozukluğu) tanısı almış yetişkinlerin tanı ve tedavilerinin takip edildiği, devlet hastanelerine bağlı sağlık kuruluşlarıdır. Merkezlerde poliklinik hizmetinin yanı sıra grup terapi çalışmaları, gezici ekipler ve iş uğraşı terapileri kapsamında danışanların günlük yaşam aktiviteleri, kognitif ve davranışsal becerileri de desteklenir. Ayrıca merkezler damgalamaya yönelik eğitimlerle kamu kurum ve kuruluşlarını da bilgilendirir.

Dünya ruh sağlığı günü, 1992 yılından itibaren her yıl 10 Ekim gününde psikiyatrik rahatsızlıklara dikkat çekmek ve kamuya farkındalık kazandırmak amacıyla kutlanır. Her yıl yeniden belirlenen temalarla psikiyatrik hastalıklara dikkat çekilir. Bu yıl belirlenen “Ruh sağlığı evrensel bir insan hakkıdır.” teması çerçevesinde Çankırı Toplum Ruh Sağlığı Merkezi 10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Günü’nü Çankırı Devlet Hastanesi’nde açtığı sergi ve verdiği eğitim ile kutladı. Danışanların yaptıkları el işlerinin yoğun ilgi gördüğü sergide halk psikiyatrik hastalıklara karşı bilgilendirildi.

Ruh sağlığı ve ruh sağlığı hizmetleri herkes için her zaman her yerde bir insan hakkıdır. Erişilebilir hizmetlerin artırılması ruh sağlığının korunması ve güçlendirilmesi için çok önemlidir.

Çankırı - 16:43 A A
BENZER HABERLER